Kampen stod mellan Högskolan i Borås, Högskolan i Halmstad och Högskolan Väst. Men nu har polisen alltså kommit fram till att den nya polisutbildningen ska ligga i Borås. Det slutgiltiga beslutet fattas av regeringen.
– Jag kan inte se att det finns några hinder från att polismyndighetens förslag kommer att fullföljas av regeringen, säger Björn Brorström, rektor på Högskolan i Borås.
Vad innebär det här för er?
– Vi har satsat hårt på att försöka få polisprogrammet till Borås. Det är en utbildning som är väldigt viktig. Vi känner att vi har bra förutsättningar att ge utbildningen. Det här stärker högskolan.
Känns som högsta vinsten
Även kommunstyrelsens ordförande i Borås gladdes över beskedet.
– Vi har jobbat lång tid för att få polishögskolan till Borås. Detta var en stor framgång. Det känns som man vunnit högsta vinsten, säger Ulf Olsson (S).
Ulf Olsson tror att polisutbildningen betyder mycket för Borås.
– Det är ett viktigt steg för högskolan på väg till att bli universitet. Men det byter också att staden blir mer attraktiv. Jag tror även att det betyder en del för polisen lokalt.
Väntar en tuff höst
Totalt handlar det om 144 platser per termin på den nya polisutbildningen. Högskolan i Borås har tidigare sagt att kunna dra i gång utbildningen redan våren 2019. Enligt rektor Björn Brorström så väntar nu en diskussion med polismyndigheten om vad som är lämpligt.
– Nu gäller det att gå vidare från ansökan till genomförande. Det väntar en tuff höst för att få allt på plats, säger Björn Brorström, rektor på Högskolan i Borås, säger han.