Totalt eldningsförbud råder i Västra Götaland och grillning som är en favoritaktivitet för många under sommaren är inte ett alternativ. Det finns dock andra lösningar, en solugn till exempel.
– Det är en fantastisk manick. Det är skönt att kunna laga mat utan risk för brand och att inte behöva använda bränsle, säger Jöran Fagerlund.
Påverkas inte av förbudet
Solugnen använder sig inte av någon eld och påverkas därför inte av eldningsförbudet. Mat och vätska inuti ugnen värms upp i ett rör som fungerar på samma sätt som en solfångare på taket. Värmen släpps in, men inte ut och det kan bli långt över 100 grader i röret. I Jöran Fagerlunds ugnar blir det vegetarisk mat.
– Vi lagar mycket mat ute i naturen. Ett av skälen till att vi har den är för det som vi upplever nu, att det kan bli stor brandrisk ute, sedan handlar det om att minska miljöbelastningen säger han och fortsätter:
– Det började med att det kändes fånigt när man bara käkar vegetariskt att tända en kolgrill och hålla på långt tid med det och sedan är det klart på fem minuter. Då började jag att leta efter alternativ. Det känns otidenslig att elda bara för att få mat.
Följer med på semestern
Familjen består också av sambon Cecilia och deras två tonårsbarn. På semestern blir det sollagad mat nästan varje dag och solugnen fick nyligen följa med på cykelsemester i Danmark. Vanligaste maten är ärtsoppa, men det blir även lasagne, pasta, vegokorvar och klyftpotatis.
– Det väcker ofta nyfikenhet när vi kommer med ugnarna. Många undrar hur det fungerar, säger Jöran Fagerlund.