SVT rapporterade · Hur tycker du att det fungerar med den nya pandemilagen?
Tack till alla som delat med sig av sin åsikt. Nu stänger vi chatten.
Vi har alla ett eget ansvar. Man kan inte lägga allt ansvar på de styrande om man själv skiter i att hålla avstånd.
Om ni tycker butiker har för högt antal kunder, anmäl så det blir en kontroll. Det har knappt kommit in några anmälningar än men kommentarerna är fulla med klagomål. Hur tror ni Länsstyrelsen vet vilka butiker de ska kolla upp?
Om alla börjar tänka lite själva kommer det här att fixa sig.
Det är exakt lika trångt som vanligt i matbutiken..., antalet tillåtna kunder är för stort för att det ska kunna minska smittspridningen, och att överlåta ansvaret/räknandet på kunderna själva fungerar inte!
Varför inte ställa in sommarlovet och senarelägga starten... av vårterminen? Varför inte stänga ned industrier... för "semester" nu istället för i sommar?
Stäng ner allt i två veckor!
Har sett flera butiker där man varit fler än vad som det står att man får vara på skylten utanför, så verkar inte funka.folk bryr sig inte
Vi har redan statistisk fakta som tydligt visar att nerstängningar och begränsningar är verkningslösa. Något även who håller med om.
Varför ska vi då finna oss i att våra medborgerliga rättigheter inskränks av en pandemilag?
ICA här har alldeles för högt maxantal. Gissar att de räknat efter totala golvytan? Mesta ytan är ju hyllor och gångarna är smala. Hoppas det bli en kontroll!
De som jobbar i butikerna borde vara bättre på att hålla koll (många kunder struntar ju i det) och se till att det bara är maxantalet kunder, med behörigt avstånd, som vistas där.
Ica Maxi Um må ha många kvm men det är i området grönsaker, chark och mejeri man borde mäta och begränsa antal kunder Där är det svårt att hålla avstånd i alla fall fr em
Ett slag i luften.