Tre företag har ansökt om att få sätta upp hundlatriner med reklam på, i Umeå. Men om detta ska bli verklighet måste kommunen bryta mot sina riktlinjer när det gäller reklam i parker och natur.
– Det tycker jag att man kan bortse i från. Jag tycker att hundbajs skitar ned mer än lite reklam på en hundlatrin. Jag tycker det här är en alldeles utmärkt idé, säger Stefan Nordström (M), vice ordförande i tekniska nämnden.
Riktlinjer måste omprövas
På tekniska nämndens möte den 23 januari ska frågan lyftas.
– Eftersom vi har riktlinjer som säger att vi ska undvika reklam i park, natur och kultur miljöer måste de riktlinjerna omprövas om detta ska bli verklighet, säger Karin Isaksson, park- och gatuchef i Umeå kommun.
Ska tåga med bajs mot kommunhuset
Den 25 januari planeras en ”bajsmarsch”, där hundägare planerat att tåga mot kommunhuset med sina bajspåsar. Men initiativtagaren till protesten Astrid Sorgendal tycker att förslaget om reklamfinansierade hundlatriner är bra och hoppas att det går igenom.
– Det här ser vi jättepositivt på. Vi vill bara få våra tunnorna tillbaka, säger Astrid Sorgendal.