Celina Ahlback i vinterjacka inspekterar en majbrasa.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Redo med brandslangen” – se hur Celina Ahlback i Lövånger tacklar brandrisken på Valborgsmässoafton. Foto: Patrik Samuelsson/SVT

Stor brandrisk när majbrasorna ska tändas i Skellefteå

Publicerad

Räddningstjänsten i Skellefteå uppmanar allmänheten att vara extra försiktiga med majbrasorna under valborgsmässoafton. Brandrisken är bitvis extremt hög denna vecka på grund av det snustorra fjolårsgräset.

– Det är viktigt att förbereda platsen noggrant. Att elda nära gräs kan vara mycket riskfyllt, säger Daniel Haralaa från räddningstjänsten i Skellefteå.

Årets majbrasa i Lövånger, söder om Skellefteå, är större än vanligt. Rishögen har dock placerats på en plats där det är svårt för elden att sprida sig, trots den torra marken.

– Vi har brandslangen redo och känner oss väl förberedda, säger Celina Ahlback vid Lövångersgården.

Brandman visar utrustning i ett öppet fack på en brandbil i garage.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Så eldar du en säker majbrasa. Se tre tips från Räddningstjänsten i Skellefteå. Foto: Patrik Samuelsson/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Majbrasa

Mer i ämnet