I Bjurholm haglade det mitt i sommaren och i de flesta av kommunerna i Västerbotten härjade ett åskväder som startade den ena branden efter den andra. En av många platser där det brann var Vinliden och i samband med ovädret bildades en tromb ovanför orten.
Se bilderna på väderfenomenet ovan!
Fakta: Detta är en tromb
Tromb, tornado och skydrag är olika betäckningar på kraftiga virvelvindar.
I Sverige förekommer ett antal tromber varje år med mindre materiella skador som följd. Allvarliga materiella skador eller personskador är dock sällsynta.
En av de kraftigaste tromberna under 1900-talet drog fram den 10 juli 1993 i södra Dalarna från Brovallen till Byvalla, där den upplöstes. Tromben orsakade omfattande skador i form av nedfallna träd på vägarna, bortblåsta hustak samt intensiva hagelskurar och åska. Skador för miljontals kronor uppstod och en 6-årig flicka omkom av ett fallande träd.
Källa: Nationalencyklopedin