Även om Carola Gunnarsson glädjs åt att partiet preliminärt får ytterligare ett mandat så finns det inte någon alliansmajoritet.
Nu regerar Socialdemokraterna i minoritetsställning, majoritetens som byggdes av S, V, MP och Sala Bästa sprack hösten 2012. Kommunalråd Per-Olov Rapp (S) tror inte på ett fortsatt samarbete med de partierna:
– Sala Bästa kunde inte komma överrens med Vänstern, och jag tror inte att de kan göra det med FI heller.
Enda kommunen med FI
I Sala har också FI fått ett mandat, den enda kommunen i Västmanland där de får representation.
Något nytt minoritetsstyre sätter sig inte Per-Olov Rask i, han tror att det är en förklaring till att Socialdemokraterna minskat i Sala.
– Socialdemokraterna har gått bra i riksdagsvalet och landstingsvalet här i Sala, men inte i kommunvalet, det måste vi analysera mer.
Hur ett sådant majoritetsstyre skulle kunna se ut vill Rask inte spekulera i nu
– Vi är beredda på breda lösningar som inte blockerar politiken.