I ett tal på valvakan i Javits Center, New York, berättade Clintons kampanjledare John Podesta att Clinton inte kommer att komma dit. Enligt kampanjledaren kommer hon inte att erkänna sig besegrad förrän alla röster är räknade.
Han sade att hon ”har gjort ett fantastiskt jobb” och att hon ”ännu inte är färdig”, skriver Reuters.
Följ SVT:s livesändning om presidentvalet här.
Tills vidare uppmanade han alla att gå hem.
– Varje röst räknas och i många stater är det alldeles för jämnt, så vi kommer inte att ha någonting mer att säga. Ni borde alla gå hem och få lite sömn, vi kommer att ha mer att säga i morgon, sade Podesta vid 08-tiden, svensk tid.
Erkände sig besegrad
Men strax därefter uppgav CNN:s källor att Clinton hade ringt Trump och erkänt sig besegrad. Telefonsamtalet kom efter att resultatet i Wisconsin hade fått Trump att komma över 270 elektorsröster, skriver Washington Post.
I sitt segertal på valvakan i New York strax före klockan 09, svensk tid, sade Trump att han precis hade fått ett samtal från Clinton, där hon gratulerade honom till segern, skriver Reuters.
En Clintonmedarbetare uppger att Clinton kommer att hålla tal på onsdagsmorgonen, lokal tid, skriver Reuters.
”Måste samla sig”
Enligt SVT Nyheters utsända Erica Bjerström behöver Clinton sannolikt fundera på vad hon ska säga till sina valarbetare.
– Hon behöver nu samla sig och fundera på vad hennes budskap kommer att bli till alla som har jobbat i hennes valkampanj. För henne är det nästan en personlig tragedi om hon två gånger har blivit besegrad i ett presidentval, säger Erica Bjerström.
Trump vägrade tidigare acceptera
I oktober sade Donald Trump att han ännu inte hade bestämt om han skulle acceptera valresultatet. Strax därefter reviderade han sitt svar och sade att han skulle acceptera resultatet om han vinner.
Men i helgen sade den republikanske vicepresidentkandidaten Mike Pence att hans läger kommer att acceptera ett tydligt valresultat.