På bara några dagar har samtliga broar mellan ryskockuperade Krimhalvön och södra Ukraina attackerats av ukrainska drönare, något som DN var först med att rapportera.
Tjongarbron, som är den kortaste och mest praktiska bron över till fastlandet, attackerades natten till onsdagen. Det är inte första gången och enligt bilder från Radio Free Europe har en pontonbro legat redo och är nu placerad bredvid den skadade bron.
Utöver det attackerades tre andra broar natten till torsdag.
”Fienden försöker koncentrera sina attacker mot regionens transportinfrastruktur”, skrev Vladimir Saldo, Kremlstödd guvernör i Cherson. Han skriver även att specialister inspekterar broarnas skick.
Attackerna har försvårat försörjningen till ryska styrkor i söder, och på Krim har det påverkat bensinlagren.