Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands storskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands storskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Ukrainska mekaniker reparerar vapensystem i Zaporizjzja för att stärka fronten.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ukrainska mekaniker reparerar vapensystem i Zaporizjzja för att hålla fronten stark. Foto: Cornelia Schauermann

Kriget i Ukraina

SVT-avatarSVT-avatar
Olle Bengtsson
SVTReporter

Ny beräkning: En miljon döda och skadade

Antalet döda och skadade i kriget är nu uppe i en miljon, skriver The Wall Street Journal i en kartläggning. Tidningen betonar dock att siffrorna är osäkra, och kan vara både lägre och högre.

För Ukrainas del bygger kalkylen på hemliga uppskattningar med 80 000 döda och 400 000 skadade. På den ryska sidan använder WSJ västländers underrättelseuppgifter, som lyder på upp till nästan 200 000 döda och 400 000 skadade.

Särskilt som de båda länderna redan tidigare kämpade med vikande befolkningstal ger detta negativa konsekvenser långt in i framtiden, skriver WSJ.

(TT)

Överblick

SVT-avatarSVT-avatar
Ida Palm Ekspong
SVTReporter

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ukrainas och Turkiets presidenter möttes på påskafton.

Zelenskyj: Erdogan vill stå värd för förhandlingar

Turkiet och Ukraina tar nya tag i säkerhetssamarbetet efter att ländernas presidenter mötts på lördagen, skriver Volodymyr Zelenskyj på X.

”Det gäller främst områden där vi kan stötta Turkiet – expertis, teknologi och erfarenhet”, skriver han.

Senare på dagen mötte Zelenskyj journalister och säger då att Erdogan har erbjudit Istanbul som mötesplats för förhandlingar om fred i Ukraina.

– Han står också på den sidan, på fredssidan, säger Zelenskyj.

Sedan krigsutbrottet i Mellanöstern har förhandlingarna om fred i Ukraina stannat av.

– Vi är redo för ett möte på ledarnivå, oavsett format, säger Zelenskyj.

Nils Jönsson bylinebild
Nils Jönsson
SVTReporter

Ukraina: Zelenskyj på plats i Istanbul för samtal med Erdogan

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anlänt till Istanbul för samtal med Turkiets president Recep Tayyip Erdogan. Det uppger Zelenskiys talesperson på lördagen, enligt Reuters.

Nils Jönsson bylinebild
Nils Jönsson
SVTReporter

Minst fem döda och många skadade i attack mot marknad i Ukraina

Minst fem personer har dödats och 19 personer skadats i en rysk attack mot en marknad i Nikopol i södra Ukraina. Det uppger lokala myndigheter på Telegram.

Försäljningspaviljonger och en butik har skadats och attacken orsakade också en brand.

”Detta är ännu ett krigsbrott begånget av den ryska federationen”, skriver åklagarmyndigheten på Telegram.

Nikopol gränsar till ryskt ockuperat territorium några kilometer bort på andra sidan floden Dnipro och har attackerats upprepade gånger under kriget, skriver Reuters.

Nils Jönsson bylinebild
Nils Jönsson
SVTReporter

Ryssland: En död och flera skadade i ukrainska attacker

En person dödades och flera skadades allvarligt i drönar- och robotanfall mot regionen Rostov i södra Ryssland.

Attackerna natten till lördag ska enligt lokala myndigheter ha orsakat bränder på flera platser, bland annat ombord på ett utlandsflaggat handelsfartyg i Azovska sjön och på ett lager i staden Taganrog. Även mål i staden Togliatti ska ha attackerats.

Minst fem personer dödades i ryska attacker mot Ukraina på långfredagen.

Enligt Ukrainas president Zelenskyj är Ukrainas läge vid fronten det bästa på tio månader och han sa på långfredagen att de ukrainska trupperna under mars månad lyckades stoppa en rysk offensiv.

SVT-avatarSVT-avatar
Thea Mossige-Norheim
SVTReporter

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Bilder visar hur personer försöker rädda liv på djur som befann sig i den brinnande byggnaden.

Ukrainska larmet: Ännu mer civilt lidande

Minst fem personer har dödats i ryska attacker mot Ukraina på långfredagen. En massiv robotattack riktades mot Kiev-området, rapporterar AP. Det skedde i dagsljus.

Nyhetsbyrån skriver med hänvisning till ukrainska myndigheter att Ryssland ökat sina attacker dagtid, vilket skulle kunna leda till fler civila dödsfall.

President Zelenskyj flaggade på torsdagen för att Ryssland kan rikta fler attacker mot annan infrastruktur än energiområdet framöver, exempelvis mot järnvägar och vattenförsörjning, rapporterar AP.

En av de platser som träffades på fredagen var en veterinärklinik. Flera djur dog, skriver Reuters. Se mer i klippet.

SVT-avatarSVT-avatar
Ida Palm Ekspong
SVTReporter

Zelenskyj: Bästa situationen vid fronten på tio månader

Ukrainas läge vid fronten är det bästa på tio månader, säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj enligt Reuters.

– Situationen är komplex men den bästa som varit under de senaste tio månaderna, säger han.

Analysen av läget vid fronten är baserad på uppgifter från brittisk och ukrainsk underrättelsetjänst.

Enligt presidenten har de ukrainska trupperna stoppat en rysk offensiv under mars månad.

– Det är därför ryssarna nu helt enkelt kommer att intensifiera sina anfall, säger Zelenskyj.

SVT har tidigare skrivit om att rapporterar visar att Ryssland inte längre utökar sitt territorium – för första gången på två och ett halvt år.

SVT-avatarSVT-avatar
Ida Palm Ekspong
SVTReporter

Massiv drönarattack i Kiev – minst en död

Ryssland har anfallit Ukraina och området runt huvudstaden Kiev med ett stort antal drönare och robotar.

Det omfattande angreppet skedde i dagsljus och minst en person ska ha dödats i Kiev-regionen.

Första drönaranfallen skedde vid klockan fyra på morgonen lokal tid, enligt ukrainska myndigheter. En upptrappning kom att involvera även ryska bombflygplan i luften.

Inom loppet av några timmar hade 400–500 attackdrönare noterats i det ukrainska luftrummet, enligt landets flygvapen.

Många anfall har riktats mot huvudstaden Kiev med omnejd, men nedslag och nedskjutningar har skett i regioner över hela Ukraina. (TT)

Edith Lindvall bylinebild
Edith Lindvall
SVTReporter

Drönare över Moskva och Leningradregionen

Moskvas borgmästare meddelar att drönare har skjutits ned på väg mot den ryska huvudstaden mellan midnatt och två-tiden, natten mot fredag.

”Räddningstjänsten arbetar på olycksplatsen”, skriver Sergei Sobyanin på Telegram.

Även tidigare på torsdagseftermiddagen sköts en drönare ner över Moskva, skriver han.

Ett par timmar senare, vid fyra-tiden, meddelar guvernören av den ryska Leningradregionen att så många som sju drönare skjutits ned.

”Två personer fördes till sjukhus med skador som inte var livshotande”, skriver Alexander Drozdenko.

Regionen ligger vid Finska viken och omger staden Sankt Petersburg. Flera drönare har den senaste tiden slagit ned i eller i närheten av Finland.

Edith Lindvall bylinebild
Edith Lindvall
SVTReporter

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Sent på torsdagskvällen står ett hotell i stadskärnan i lågor, berättar chef på räddningstjänstens Bohdan Gladkikh till RBC-Ukraine.

Flera anfall mot Charkiv

Charkiv har träffats 20 gånger under torsdagen. Sent på kvällen står ett hotell i stadskärnan i lågor, berättar chef på räddningstjänstens Bohdan Gladkikh till RBC-Ukraine.

Borgmästare Igor Terekhov bekräftar på sociala medier ett tiotal anfall under eftermiddagen och kvällen, han skriver om två skadade varav en är en åtta-årig flicka.

Den regionala åklagarmyndigheten skriver att den andra som skadats är en 53-årig man.

Utöver dem har en 74-årig kvinna, en 28-årig kvinna med sin en månad gammal bebis samt en 64-årig man skadats på torsdagskvällen.

”Alla räddningstjänster är på plats där fienden slagit till”, skriver guvernör Oleg Synegubov på sociala medier.

SVT-avatarSVT-avatar
Saga Westling
SVTReporter

Rapporter: Ryssland förlorar mer mark än man tar

Den ryska armén har inte utökat sitt territorium under mars månad, vilket är första gången på två och ett halvt år. Det visar information från det Washingtonbaserade Institute for the Study of War (ISW), rapporterar ryska BBC.

Mars är den andra månaden i rad som Ryssland har förlorat mer mark än man tagit, skriver Kyiv Post.

Rapporter från den ukrainska analysgruppen Deepstate ger bilden av en relativt statisk frontlinje i nuläget, med små framryckningar från ukrainskt håll, skriver den ukrainska tidningen.

Det går emot Kremls talesperson Dimitrij Peskovs uttalande om att ”ryska styrkor avancerar längs hela frontlinjen”, som han sade på onsdagen.

För närvarande ockuperar Ryssland cirka 20 procent av Ukrainas territorium.