Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se räddningsarbetet 274 meter upp i luften. Foto: Prateek Kumar/AFP/TT

Flera barn och vuxna räddade ur kabinbana i Pakistan

Uppdaterad
Publicerad

Sex barn och två vuxna har räddats ur en kabinbana som blivit hängande nära 300 meter över marken i över tolv timmar. På tv-bilder syns hur elitsoldater firar ned sig från en helikopter för att rädda dem.

Barnen var på väg till skolan i den bergiga Khyber Pakhtunkhwa-provinsen när ena kabeln lossnade och kabinbanan gick sönder 274 meter över dalgången i nordvästra Pakistan.

– Hjälp oss för guds skull. Vi har suttit här i nära fem timmar, sade 20-åriga Gulfraz, en av de nödställda, i telefon till den pakistanska tv-kanalen Geo News medan han var fast i kabinbanan.

Gulfraz berättade även att de inte hade något vatten och att flera av de skräckslagna eleverna, som uppges vara mellan 11 och 15 år gamla, svimmade. Senare under dagen lyckades räddningstjänsten få in mat och vatten i kabinbanan, och enligt CNN gav räddningspersonalen ut hjärtmedicin och medicin mot illamående till barnen allt eftersom de räddades.

Firas ned i linor

Armén ska ha anlänt till platsen med helikopter först efter sex timmar och på tv-bilder syns hur soldater firas ned i linor till den vajande kabinen.

Under hela dagen och kvällen jobbade även personal i dalen under kabinen med att sätta upp skyddsnät för att dämpa fallet om även den andra kabellinan skulle gå sönder, enligt tidningen Dawn.

Strax före klockan 19 lokal tid kunde det första barnet räddas. Strax därefter hade ytterligare tre barn klarat sig, och ett femte barn räddades strax före klockan 22.

Reuters rapporterade en dryg timme senare att alla åtta personerna räddats ur helikoptern efter en omfattande räddningsinsats, där både räddningstjänst och civilpersoner bidragit.

Stänger ner samtliga liftar

Landets tillförordnade premiärminister Anwaar-ul-Haq Kakar skriver på X, tidigare Twitter, att händelsen är ”mycket alarmerande”. Han har också utfärdat en akut order om att alla ”nedgångna och icke godkända liftar” ska stängas.

Många barn i det bergiga norra Pakistan använder olika typer av lin- och kabinbanor för att pendla till skolan.

Efter att barnen räddats berömde Anwaar-ul-Haq Kakar räddningsinsatsen på X.

”Mycket bra lagarbete av militären, räddningstjänsten, distriktsadministrationen och lokalbefolkningen”, skriver han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.