Yesim Cetir var Paolo Macchiarinis femte patient som opererades med de experimentella plaststruparna. Foto: Staffan Larsson/SVT

Nytt hopp för en av Macchiarinis patienter

Uppdaterad
Publicerad

26-åriga Yesim Cetir från Turkiet opererades två gånger med Paolo Macchiarinis plaststrupe på Karolinska sjukhuset i Solna. Men implantatet fungerade inte och hon blev fast på intensiven i tre år. Nu har hon opererats i USA.

Sedan september 2015 har hon vårdats i USA där hon väntat på en ny chans att få livet tillbaka genom transplantation av donerade organ. Efter nio månaders väntan blev det hennes tur.

– Läkarna säger att allt verkar normalt och att operationen gick som den skulle. Den tog 16-17 timmar. De har bytt ut ena lungan, luftstrupen och även matstrupen som skadades under en av operationerna i Sverige. Jag har ännu inte fått träffa min dotter som kommer vara nedsövd i ett par dagar, säger Hayrullah Cetir, pappa till Yesim

Macchiarini-skandalen

”Väntar på rättvisa”

Av de åtta patienter som fått Macchiarinis experimentella plaststrupar har sex dött.

Yesim är den enda av de tre som opererats på Karolinska i Solna som fortfarande är i livet. KI:s rektor har avgått, Macchiarini fått sparken och förutom en förundersökning om vållande av annans död pågår ett tiotal utredningar av de kontroversiella operationerna på Karolinska.

Och de kommer att bli fler när även Yesims pappa gör klar sin anmälan:

– Jag väntar på att rättvisan ska segra och jag tänker anmäla både Karolinska och Macchiarini, sägerHayrullah Cetir.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Macchiarini-skandalen

Mer i ämnet