Väderchatt
Norrbotten, orolig. • Ni verkar glömma bort Norrbotten, varför? Det bor människor här också. “Värmen kommer tillbaka snart, åtminstone i Södra Sverige” hela tiden har jag för mig. Men det jag bryr mig om är växtligheten. Varenda jäkla natt 3-4 minusgrader och bärbuskarna kommer frysa sönder. När ska det här helvetet upphöra? Varför är det så djävulskt kallt igen? Man skulle kunna säga normal, hade det inte varit så varmt innan så att allting har börjat gro. Jag kan inte säga till buskarna, gro inte, ni ska frysa sönder senare… Luleå. Tack.
Vi vill förstås täcka in hela landet i våra väderrapporter. Ibland får vissa delar mer fokus än andra. Vi får se till att balansera upp det hela. Håller tummarna för att vädret ska bjuda på lite mer växt-vänlig temperatur framöver.
Natti natti, La Niña! • Den lilla flickan har gått och lagt sig. Det kommer att påverka det storskaliga vädret under sommaren, men framför allt till nästa vinter. Tror ni att La Niña-fasens slut kommer ha någon påverkan på det svenska sommarvädret?
Det påverkar vädret över hela världen men det är oklart hur det påverkar vädret hos oss på andra sidan jorden
Ett atmosfäriskt kaos och lite slump! • Tack för en fin månadsprognos för maj. För text och kartor. Och för den tydliga och reflekterande presentationen där vi får följa vädret var och vad som händer på kartan direkt. För ett tag sedan läste jag det ”bästa” för mig här och det är att vädret är ett atmosfäriskt kaos och lite slump. När vädret inte riktigt blir som det var tänkt eller när jag inte riktigt förstår komplicerade saker kring vädret så känns det alltid bra att vila i tanken att vädret är ett atmosfäriskt kaos och lite slump. Så med månadsprognoserna lär jag mig lite hela tiden men förstår inte riktigt allt alltid.
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.