GUIDE: Så sänds fotbolls-VM – alla matcher, alla tider

I sommar är det dags för fotbollsfest i Ryssland. Sverige är med i VM och det pågår från 14 juni–15 juli. Matcherna sänds i SVT och TV4.

Gruppspel

Torsdag 14 juni
17:00: Ryssland-Saudiarabien, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (sändning 16.00-20.00)

Fredag 15 juni
14:00: Egypten-Uruguay, Jekaterinburg ,TV4
17:00: Marocko-Iran, S:t Petersburg, SVT (16.00-19.00)
20:00: Portugal-Spanien, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Lördag 16 juni
12:00: Frankrike-Australien, Kazan, SVT (11.30-14.30)
15:00: Argentina-Island, Spartak-stadion, Moskva, SVT (14.30-17.30)
18:00: Peru-Danmark, Saransk, TV4
20:00: Kroatien-Nigeria, Kaliningrad, TV4

Söndag 17 juni
14:00: Costa Rica-Serbien, Samara, TV4
17:00: Tyskland-Mexiko, Luzjniki stadion, Moskva, TV4
20:00: Brasilien-Schweiz, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Måndag 18 juni
14:00: Sverige-Sydkorea, Nizjnij Novgorod, SVT (12.00-14.00, 16.00-17.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam och Glenn Strömberg
17:00: Belgien-Panama, Sotji, SVT (16.30-19.30)
20:00: Tunisien-England, Volgograd, TV4

Tisdag 19 juni
14:00: Colombia-Japan, Saransk, TV4
17:00: Polen-Senegal, Spartak-stadion, Moskva, SVT (16.30-19.30)
20:00: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg, SVT (19.30-23.00)

Onsdag 20 juni
14:00: Portugal-Marocko, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don, TV4
20:00: Iran-Spanien, Kazan, TV4

Torsdag 21 juni
14:00: Danmark-Australien, Samara, TV4
17:00: Frankrike-Peru, Jekaterinburg, TV4
20:00: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod, TV4

Fredag 22 juni
14:00: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg, SVT (13.30-16.30)
17:00: Nigeria-Island, Volgograd, SVT (16.30-19.30)
20:00: Serbien-Schweiz, Kaliningrad, SVT (19.30-23.00)

Lördag 23 juni
14:00: Belgien-Tunisien, Spartak-stadion, Moskva, SVT (13.30-16.30)
17:00: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don, TV4
20:00: Tyskland-Sverige, Sotji, TV4

Söndag 24 juni
14:00: England-Panama, Nizjnij Novgorod, SVT (13.30-16.30)
17:00: Japan-Senegal, Jekaterinburg, TV4
20:00: Polen-Colombia, Kazan, TV4

Måndag 25 juni
16:00: Uruguay-Ryssland, Samara, TV4
16:00: Saudiarabien-Egypten, Volgograd, TV4
20:00: Iran-Portugal, Saransk, SVT (19.00-23.00)
20:00: Spanien-Marocko, Kaliningrad, SVT (19.50-22.00)

Tisdag 26 juni
16:00: Danmark-Frankrike, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-19.00)
16:00: Australien-Peru, Sotji, SVT (15.50-18.00)
20:00: Nigeria-Argentina, S:t Petersburg, TV4
20:00: Island-Kroatien, Rostov vid Don, TV4

Onsdag 27 juni
16:00: Sydkorea-Tyskland, Kazan, SVT (15.50-18.00)
16:00: Mexiko-Sverige, Jekaterinburg, SVT (14.00-16.00, 18.00-19.00 Studio)
Kommentatorer: Chris Härenstam/Glenn Strömberg
20:00: Serbien-Brasilien, Spartak-stadion, Moskva, TV4
20:00: Schweiz-Costa Rica, Nizjnij Novgorod, TV4

Torsdag 28 juni
16:00: Japan-Polen, Volgograd, TV4
16:00: Senegal-Colombia, Samara, TV4
20:00: England-Belgien, Kaliningrad, SVT (19.00-23.00)
20:00: Panama-Tunisien, Saransk, SVT (19.50-22.00)

Slutspel

Lördag 30 juni
16:00: åttondelsfinal, Kazan, TV4
20:00: åttondelsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Söndag 1 juli,
16:00: åttondelsfinal, Luzjniki stadion, Mosvka, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Nizjnij Novgorod, TV4

Måndag 2 juli
16:00: åttondelsfinal, Samara, TV4
20:00: åttondelsfinal, Rostov vid Don, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 3 juli
16:00: åttondelsfinal, S:t Petersburg, SVT (15.00-19.00)
20:00: åttondelsfinal, Spartak-stadion, Moskva, TV4

Fredag 6 juli
16:00: kvartsfinal, Nizjnij Novgorod, SVT (15.00-18.30)
20:00: kvartsfinal, Kazan, TV4

Lördag 7 juli
16:00: kvartsfinal, Samara, TV4
20:00: kvartsfinal, Sotji, SVT (19.00-23.00)

Tisdag 10 juli
20:00: semifinal, S:t Petersburg, SVT (19.00-23.00)

Onsdag 11 juli
20:00: semifinal, Luzjniki stadion, Moskva, TV4

Lördag 14 juli
16:00: bronsmatch, S:t Petersburg, TV4

Söndag 15 juli
17:00: final, Luzjniki stadion, Moskva, SVT (15.00-20.00)

Kommentatorer SVT: David Fjäll, Chris Härenstam och Pelle Bäckman.
Experter: Glenn Strömberg och Markus Johannesson

Här är slutspelsträdet och vägen till final.

Grupperna

Grupp A
Ryssland
Saudiarabien
Egypten
Uruguay

Grupp B
Portugal
Spanien
Marocko
Iran

Grupp C
Frankrike
Australien
Peru
Danmark

Grupp D
Argentina
Island
Kroatien
Nigeria

Grupp E
Brasilien
Schweiz
Costa Rica
Serbien

Grupp F
Tyskland
Mexiko
Sverige
Sydkorea

Grupp G
Belgien
Panama
Tunisien
England

Grupp H
Polen
Senegal
Colombia
Japan

Här finns VM-arenorna och i Gelendzjik har Sverige sin bas.
Foto: SVT/GrafikHär finns VM-arenorna och i Gelendzjik har Sverige sin bas.

Städerna och arenorna

Sverige kommer att ha sin bas Gelendzjik som ligger vid Svarta havets kust.

Här är städerna och arenorna där VM-matcherna spelas:

Moskva, Luzjniki stadion. (81 000)
S:t Petersburg, S:t Petersburg-stadion. (68 134)
Sotji, Fisjt-stadion. (47 659)
Volgograd, Volgograd Arena. (45 568)
Moskva, Spartak-stadion. (45 360)
Samara, Samara Arena. (44 918)
Kazan, Kazan Arena. (45 105)
Saransk, Mordovia Arena. (45 015)
Rostov vid Don, Rostov Arena. (45 000)
Nizjnij Novgorod, Nizjnij Novgorod-stadion. (44 899)
Kaliningrad, Kaliningrad-stadion. (35 212)
Jekaterinburg, Centralstadion. (35 000)

Fakta, VM 2018

  • Det är den tjugoförsta gången VM i fotboll spelas.
  • 32 lag spelar 64 matcher på 12 arenor i 11 städer.
  • Finalen spelas på Luzjniki stadion i Moskva.
  • 20 av 32 lag var också med i VM i Brasilien 2014.
  • Två lag, Island och Panama, är med i VM för första gången.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.