Sarah Sjöström och Armand Duplantis. Foto: Kollage SVT

OS-programmet i Tokyo – sport för sport

Uppdaterad
Publicerad

OS i Tokyo är 2021 års stora idrottshändelse. De olympiska spelen invigs 24 juli och avslutas 9 augusti. Här hittar du tiderna för bland annat simning och friidrott. Guiden uppdateras med fler tider kontinuerligt. Tiderna avser svensk tid.

Invigning och avslutning:

Fredag 23 juli
13.00: Invigning, Olympic Stadium

Söndag 8 augusti
13.00: Avslutning, Olympic Stadium

Simning:

Svenska deltagare: Sarah Sjöström, flera distanser, Erik Persson, 200 m bröst, Louise Hansson, 100 m fjäril.

Lördag 24 juli
12.00: Försökspass
Herrarnas 400 meter medley, damernas 100 meter fjärilsim, herrarnas 400 meter frisim, damernas 400 meter medley, herrarnas 100 meter bröstsim, damernas 4x100 meter frisim

Söndag 25 juli
03.30: Finalpass
Herrarnas 400 meter medley (final), damernas 100 meter fjärilsim (semifinal), herrarnas 400 meter frisim (final), Herrarnas 100 meter bröstsim (semifinal), damernas 4x100 meter frisim (final)

12.00: Försökspass
Damernas 100 meter ryggsim, herrarnas 200 meter frisim, damernas 100 meter bröstsim, herrarnas 100 meter ryggsim, damernas 400 meter frisim, herrarnas 4x100 meter frisim

Måndag 26 juli:

03.30: Finalpass
Damernas 100 meter fjärilsim (final), herrarnas 200 meter frisim (semifinal), damernas 100 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 100 meter bröstsim (final), damernas 400 meter frisim (final), herrarnas 100 meter ryggsim (semifinal), damernas 100 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 4x100 meter frisim (final)

12.00: Försökspass
Damernas 200 meter frisim, herrarnas 200 meter fjärilsim, damernas 200 meter medley, damernas 1500 meter frisim

Tisdag 27 juli:

03.30: Finalpass
Damernas 200 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter frisim (final), damernas 100 meter ryggsim (final)), herrarnas 100 meter ryggsim (final), damernas 100 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (semifinal), damernas 200 meter medley (semifinal)

12.00: Simning, försökspass
Herrarnas 100 meter frisim, damernas 200 meter fjärilsim, herrarnas 200 meter bröstsim, herrarnas 4x200 meter frisim, herrarnas 800 meter frisim

Onsdag 28 juli:

03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter frisim (semifinal), damernas 200 meter frisim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter fjärilsim (semifinal). herrarnas 200 meter bröstsim (semifinal), damernas 200 medley (final), damernas 1500 meter (final), herrarnas 4x200 meter firism (final)

12.00: Försökspass
damernas 100 meter frisim, herrarnas 200 meter ryggsim, damernas 200 meter bröstsim, herrarnas 200 meter medley, damernas 4x200 meter frisim

Torsdag 29 juli:

03.30: Finalpass
Herrarnas 800 meter frisim (final), herrarnas 200 meter bröstsim (final), damernas 100 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter ryggsim (semifinal), damernas 200 meter fjärilsim (final), herrarnas 100 meter frisim (final), damernas 200 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (semifinal), damernas 4x200 meter frisim (final)

12.00: Försökspass
Damernas 800 meter frisim, herrarnas 100 meter fjärilsim, damernas 200 meter ryggsim, 4x100 meter medley (mixade lag)

Fredag 30 juli:

03.30: Finalpass
Damernas 200 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter ryggsim (final), damernas 200 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (final), damernas 100 meter frisim (final), herrarnas 100 meter fjärilsim (semifinal)

12.00: Försökspass
Herrnas 50 meter frisim, damernas 50 meter frisim, herrarnas 1500 meter frisim, damernas 4x100 meter medley, herrarnas 4x100 meter medley

Lördag 31 juli:

03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter ryggsim (final), damernas 800 meter frisim (final), herrarnas 50 meter frisim (semifinal), damernas 50 meter frisim (semifinal), 4x100 meter medley mixade lag (final)

Söndag 1 augusti:

03.30: Finalpass
Herrarnas 50 meter frisim (final), damernas 50 meter frisim (final), herrarnas 1500 meter frisim (final), damernas 4x100 meter medley (final), herrarnas 4x100 meter medley (final)

Friidrott:

Svenska deltagare: Daniel Ståhl, diskus, Armand Duplantis, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Kim Amb, spjut, Fanny Roos, kula, Wictor Petersson, kula, Simon Pettersson, diskus, Thobias Montler, längd, Khaddi Sagnia, längd, Andreas Kramer, 800 m, Kalle Berglund, 1 500 m.

Torsdag 29 juli:

23.00: Herrarnas 20 km gång

Svenska deltagare: Perseus Karlström

Fredag 30 juli:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas 3000 meter hinder (kval), herrarnas höjdhopp (kval), herrarnas diskus (kval), damernas 800 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (kval), damernas 100 meter (kval)

12.00: Eftermiddagspass
Damernas 5000 meter (kval), damernas tresteg (kval), damernas kula (kval), 4x400 meter mixade lag (kval), herrarnas 10 000 meter (final)

Lördag 31 juli:

02.00: Förmiddagspass
Damernas 400 meter häck (kval), damernas diskus (kval), herrarnas stavhopp (kval), herrarnas 800 meter (kval), damernas 100 meter häck (kval), herrarnas 100 meter (kval)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas längdhopp (kval), damernas 100 meter (semifinal), herrarnas 100 meter (kvartsfinal), herrarnas diskus (final), damernas 800 meter (semifinal), 4x400 meter mixade lag (final), damernas 100 meter (final)

Söndag 1 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Damernas maraton, damernas slägga (kval), damernas 3000 meter hinder (kval), damernas längdhopp (kval), damernas kula (final), herrarnas 400 meter (kval)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas höjdhopp (final), herrarnas 100 meter (semifinal), damernas 100 meter häck (semifinal), damernas tresteg (final), herrarnas 800 meter (semfinal), herrarnas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 100 meter (final)

Måndag 2 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas slägga (kval), damernas 1500 meter (kval), herrarnas längdhopp (final), damernas 200 meter (kval), damernas 100 meter häck (final)

12.00: Eftermiddagspass
Damernas stavhopp  (kval), damernas 200 meter (semifinal), damernas diskus (final), herrarnas 400 meter (semifinal), damernas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 3000 meter hinder (final), damernas 5 000 meter (final)

Tisdag 3 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tresteg (kval), herrarnas 1 500 meter (kval), damernas spjut (kval), damernas 400 meter (kval), damernas längdhopp (final), herrarnas 200 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (final)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 110 meter häck (kval), herrarnas kula (kval), herrarnas stavhopp (final), herrarnas 5 000 meter (kval), damernas slägga (final), herrarnas 200 meter (semifinal), damernas 800 meter (final), damernas 200 meter (final)

Onsdag 4 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (100 meter), herrarnas spjut (kval), damernas sjukamp (100 meter häck), herrarnas tiokamp (längdhopp), damernas sjukamp (höjdhopp), herrarnas 110 meter häck (semifinal), herrarnas tiokamp (kula), damernas 400 meter häck (final)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (höjdhopp), damernas 1 500 meter (semifinal), damernas sjukamp (kula), damernas 400 meter (semifinal), damernas 3 000 meter hinder (final), herrarnas slägga (final), damernas sjukamp (200 meter), herrarnas 800 meter (final), herrarnas tiokamp (400 meter), herrarnas 200 meter final

Torsdag 5 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (110 meter häck), damernas höjdhopp (kval), damernas sjukamp (längdhopp), herrarnas tiokamp (diskus), damernas 4x100 meter (kval), herrarnas tresteg (final), herrarnas kula (final), herrarnas 4x100 meter (kval), herrarnas 110 meter häck (final), herrarnas tiokamp (stavhopp), damernas sjukamp (spjut)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (spjut), damernas stavhopp (final), damernas 4x400 meter (kval), herrarnas 1 500 meter (semifinal), herrarnas 400 meter final, damernas sjukamp (800 meter), herrarnas tiokamp (1 500 meter)

23.00: Damernas 20 km gång

Fredag 6 augusti:

13.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 4x400 meter (kval), damernas spjut (final), herrarnas 5 000 meter (final), damernas 400 meter (final), damernas 1 500 meter (final), damernas 4x100 meter (final), herrarna 4x100 meter (final)

22.30: Herrarnas 50 km gång

Lördag 7 augusti:

12.00: Eftermiddagspass
Damernas höjdhopp (final), damernas 10 000 meter (final), herrarnas spjut (final), herrarnas 1 500 meter (final), damernas 4x400 meter (final), herrarnas 4x400 meter (final)

Söndag 8 augusti:

00.00: Herrarnas maraton

Ridsport:

Svenska deltagare: Lag dressyr, Lag fälttävlan, Lag hoppning.

Lördag 24 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt

Söndag 25 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt

Tisdag 27 juli:
10.30: Dressyr, lag

Onsdag 28 juli:
10.30: Dressyr, individuellt

Fredag 30 juli:
01.30: Fälttävlan, dressyr (grupp 1)
10.30: Fälttävlan, dressyr (grupp 2)

Lördag 31 juli:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 3)

Söndag 1 augusti:
01.30: Fälttävlan, terrängrit

Måndag 2 augusti:
10.00: Fälttävlan, hoppning

Tisdag 3 augusti:
12.00: Hoppning, individuellt kval

Onsdag 4 augusti:
12.00: Hoppning, individuell final

Fredag 6 augusti:
12.00: Hoppning, lag kval

Lördag 7 augusti:
12.00: Hoppning, lagfinal

Simhopp:

Söndag 25 juli:
08.00: Damernas 3 meter synchro (Final)

Måndag 26 juli:
08.00: Herrarnas 10 meter synchro (final)

Tisdag 27 juli:
08.00: Damernas 10 meter synchro (final)

Onsdag 28 juli:
08.00: Herrarnas 3 meter synchro (final)

Fredag 30 juli:
08.00: Damernas 3 meter (kval)

Lördag 31 juli:
08.00: Damernas 3 meter (semifinal)

Söndag 1 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (final)

Måndag 2 augusti:
08.00: Herrarnas 3 meter (kval)

Tisdag 3 augusti:
03.00: Herrarnas 3 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 3 meter (final)

Onsdag 4 augusti:
08.00: Damernas 10 meter (kval)

Torsdag 5 augusti:
03.00: Damernas 10 meter (semifinal)
08.00: Damernas 10 meter (final)

Fredag 6 augusti:
10.00: Herrarnas 10 meter (kval)

Lördag 7 augusti:
03.00: Herrarnas 10 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 10 meter (final)

Vattenpolo:

Pågår mellan 24 juli – 8 augusti

Öppet vatten:

Onsdag 4 augusti:
00.00: Damernas 10 km

Torsdag 5 augusti:
00.00: Herrarnas 10 km

Badminton:

Pågår mellan 24 juli – 2 augusti

Baseball:

Pågår mellan 28 juli – 7 augusti

Softboll:

Pågår mellan 21 juli – 27 juli

Onsdag 21 juli:

Öppningsmatcher:

Australien – Japan

Italien – USA

Mexiko – Kanada

Basket:

Pågår mellan 25 juli – 8 augusti

Boxning:

Pågår mellan 24 juli – 8 augusti
(Schemat är preliminärt eftersom att Internationella olympiska kommittén, IOK, pausat sportens OS-förberedelser på grund av misstänkt korruption i det internationella förbundet Aiba)

Kanot:

Svenska deltagare: Linnea Stensils (K1) 

Måndag 2 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (kval), herrarnas C-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 1 000 meter (kval), damernas K-2 500 meter (kval), damernas K-1 200 (kvartsfinal), herrarnas C-2 1 000 meter (kvartsfinal), herrarnas K-1 1 000 meter (kvartsfinal), damernas K-2 500 meter (kvartsfinal)

Tisdag 3 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (semifinal), herrarnas C-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 1 000 meter (semifinal), damernas K-2 500 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas C-2 1 000 meter (final), herrarnas K-1 1000 meter (final), damernas K-2 500 meter (final)

Onsdag 4 augusti:
02.30: Herrarnas K-1 200 meter (kval), damernas C-1 200 meter (kval), damernas K-1 500 meter (kval), herrarnas K-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 200 meter (kvartsfinal), damernas C-1 200 meter (kvartsfinal), damernas K-1 500 meter (kvartsfinal), herrarnas K-2 1 000 meter (kvartsfinal)

Torsdag 5 augusti:
02.30: Herrarnas K-1 200 meter (semifinal), damernas C-1 200 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (semifinal), herrarnas K-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 200 meter (final), damernas C-1 200 meter (final), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas K-2 1 000 meter (final)

Kanotslalom pågår mellan 25 juli – 3 juli

Cykel:

Lördag 24 juli:
04.00: Herrarnas tempolopp

Söndag 25 juli:
06.00: Damernas tempolopp

Måndag 26 juli:
08.00: Herrarnas mountainbike

Tisdag 27 juli:
08.00: Damernas mountainbike

Onsdag 28 juli:
04.30: Herrarnas och damernas linjelopp

Torsdag 29 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas kvartsfinal, individuellt

Fredag 30 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas semifinaler och final, individuellt

Lördag 31 juli:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle

Söndag 1 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle, final

Velodromcyklingen pågår mellan 2 augusti – 8 augusti

Fotboll:

Gruppspelet pågår mellan 21 juli – 28 juli

Svenska deltagare: Lag damer.

Onsdag 21 juli
10.30: Sverige–USA

Lördag 24 juli
10.30: Sverige–Australien

Tisdag 27 juli
10.00: Nya Zeeland–Sverige

Fredag 30 juli:
Från 10.00: Damernas kvartsfinaler

Lördag 31 juli:
Från 10.00: Herrarnas kvartsfinaler

Måndag 2 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler

Tisdag 3 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler

Torsdag 5 augusti:
10.00: Damernas bronsmatch

Fredag 6 augusti:
04.00: Damernas final
13.00:Herrarnas bronsmatch

Lördag 7 augusti:
13.30: Herrarnas final

Fäktning:

Pågår mellan 21 juli –1 augusti

Golf:

Torsdag 29 juli:
01.30: Herrarnas första runda

Fredag 30 juli:
01.30: Herrarnas andra runda

Lördag 31 juli:
01.30: Herrarnas tredje runda

Söndag 1 augusti:
01.30: Herrarnas fjärde runda

Onsdag 4 augusti:
01.30: Damernas första runda

Torsdag 5 augusti:
01.30: Damernas andra runda

Fredag 6 augusti:
01.30: Damernas tredje runda

Lördag 7 augusti:
01.30: Damernas fjärde runda

Gymnastik:

Pågår mellan 24 juli – 8 augusti

Handboll:

Gruppspelet pågår mellan 24 juli – 2 augusti

Svenska deltagare: Lag herrar, och lag damer.
Herrarnas grupp: Danmark, Portugal, Japan, Egypten och Bahrain.
Damernas grupp:
Spanien, Ungern, Frankrike, Brasilien och ROC (Ryska olympiska kommitténs lag)

Tisdag 3 augusti:
Från 02.30: Herrarnas kvartsfinaler

Onsdag 4 augusti:
Från 02.30: Damernas kvartsfinaler

Torsdag 5 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler

Fredag 6 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler

Lördag 7 augusti:
10.00: Herrarnas bronsmatch
14.00: Herrarnas final

Söndag 8 augusti:
04.00: Damernas bronsmatch
08.00: Damernas final

Landhockey:

Pågår mellan 24 juli – 6 augusti

Judo:

Pågår mellan 24 juli – 31 juli

Svenska deltagare: Tommy Macias, 73 kg, Anna Bernholm, 70 kg.

Karate:

Pågår mellan 5 augusti – 7 augusti

Modern femkamp:

Torsdag 5 augusti:
06.00: Damernas och herrarnas fäktning

Fredag 6 augusti:
07.30: Damernas simning, fäktning, hoppning och laser-run

Lördag 7 augusti:
07.30: Herrarnas simning, fäktning, hioppning och laser-run

Rodd:

Pågår mellan 23 juli – 30 juli

Rugby:

Pågår mellan 26 juli – 31 juli

Segling:

Pågår mellan 25 juli – 4 augusti

Svenska deltagare: Max Salminen, finnjolle. Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470, Josefin Olsson, laser radial, Jesper Stålheim, laser.

Skytte:

Pågår mellan 24 juli –2 augusti

Svenska deltagare: Stefan Nilsson skeet.

Skateboard:

Pågår mellan 25 juli – 5 augusti

Klättring:

Tisdag 3 augusti:
10.00: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – kval

Onsdag 4 augusti:
10.00: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – kval

Torsdag 5 augusti:
10.30: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – final

Fredag 6 augusti:
10.30: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – final

Surfing:

Söndag 25 juli:
00.00: Damernas och herrarnas första och andra runda.

Måndag 26 juli:
00.00: Damernas och herrarnas tredje runda

Tisdag 27 juli:
00.00: Damernas och herrarnas kvartsfinal och semifinal

Onsdag 28 juli:
01.00: Damernas och herrarnas bronsmatch och final

*Pågår mellan 25 juli – 1 augusti. Tävlingsschemat förändras beroende på vågförhållandena.

Bordtennis:

Pågårfrån 24 juli – 6 augusti

Svenska deltagare: Mattias Falck, herrsingel, Lag herrar.

Taekwondo:

Pågår mellan 24 juli – 27 juli

Tennis:

Pågår mellan 24 juli – 1 augusti

Triathlon:

Måndag 26 juli:
00.30: Herrarnas final

Tisdag 27 juli:
00.30: Damernas final

Lördag 31 juli:
01.30: Mixstafett

Tyngdlyftning:

Pågår mellan 24 juli  – 4 augusti

Volleyboll:

Pågår mellan 24 juli – 8 augusti

Brottning:

Pågår mellan 1 augusti – 7 augusti

Svenska deltagare: Sofia Mattsson, 53 kg, Henna Johansson, 62 kg, Alex Kessidis, 77 kg.

  • Det är andra gången sommar-OS går i Tokyo. Första gången var 1964.
  • I Tokyo tävlas det om medaljer i 33 idrotter. Fem är nya sedan senaste spelen: baseboll/softboll, karate, skateboard, klättring och surfing.
  • Spelens maskot heter Miraitowa. Namnet är en sammansättning av de två japanska orden ”Mirai” (framtid) och ”towa” (evighet)

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer