Vivalla är ett av 23 områden som polisen klassar som särskilt utsatta. En anledning är att polis och invånare upplever att det pågår öppen droghandel nästan dagligen. Butiker som vi pratat med berättar hur de som ska köpa knark kommer in i butikerna för att växla pengar.
En situation som politikerna reagerar starkt på.
– Vi ska inte ha någon öppen narkotikaförsäljning i Sverige och då handlar det om att övervaka eller se till att vi har en stark polisnärvaro på de platserna, säger justitieminister Morgan Johansson (S).
Många utsätts för brott
SVT har pratat med över 100 företag i alla särskilt utsatta områdena. 71 svarar att de utsatts för brott senaste året och flera har funderat på att stänga på grund av kriminaliteten.
– Det är ett stort problem och det kan vi bara komma åt genom att bekämpa brotten och se till att de som begår brott får påföljder, säger Morgan Johansson (S).
Att så många företag upplevt otrygghet, är det ett misslyckande för polisen?
– Misslyckande vet jag inte. Vi får ta bättre tag. Jag tror att den otryggheten man upplever är genererad över tid, säger kommunpolis Fredrik Malm.
Vill se strängare straff
Flera av företagen vill se strängare straff för dem som begår brott samtidigt och fler poliser ut på gatorna. Men samtidigt anser vissa företag att det vore bättre om ungdomarna fick hjälp till riktiga jobb istället för att straffas.
– Ge dem chansen att hitta jobb. När de börjar jobba så blir de av med problemen, men de behöver pengar, säger restaurangägaren Michel Charbel.
Som exempel pratar han om körkort. För att få riktigt jobb idag krävs nästan alltid ett körkort. Men, har man dömts för något kriminellt kan det bli svårare att skaffa körkort.
Politisk fråga
Inför valet i höst har trygghet blivit en stor politisk fråga. Nästan alla riksdagspartier vill lösa frågan genom att bland annat anställa fler poliser. I Vivalla har polisen även ansökt om att få sätta upp flera övervakningskameror. När justitieministern besökte Vivalla hade han nyligen lämnat in ett lagförslag som gör kameraövervakning lättare samtidigt som han själv vill se fler poliser på gatorna.
– Vi har på senare år förstärkt antalet poliser och resurserna till de utsatta områdena, men där behöver man naturligtvis göra ännu mer, säger Morgan Johansson (S).