Senaste veckan har fyra skjutningar inträffat i Uppsala, varav två med dödlig utgång. I torsdags: en kvinna i 60-årsåldern, mamma till en gängkriminell som ligger i konflikt med Foxtrot-ledaren Rawa Majid, och i tisdags en man i 25-årsåldern som bodde granne med en anhörig till samme Rawa Majid.
För att identifiera och stoppa eventuella hämndattacker säger polisen att man bevakar ett antal adresser – ett uttalande som nu kritiseras av Stefan Holgersson, polis och professor i polisvetenskap.
– Det är direkt farligt. Man kan veta om att man bor nära en gängkriminell eller dennes anhörig och tro att polisen har bevakning, men i själva verket finns den inte, säger han.
”Ska inte ljuga för allmänheten”
Adresserna där senaste morden skett har inte haft bevakning, enligt Jale Poljarevius, underrättelsechef vid polisen i Region mitt.
– Då hade nog inte skjutningarna ägt rum. Där har vi inte lyckats förutse skjutningarna.
Gällande Holgerssons kritik svarar Jale Poljarevius att ”man inte ska ljuga för allmänheten”.
– Befogad eller inte befogad kritik, jag skulle aldrig säga att det inte finns några sådana adresser. Vi har flera tusen individer på vår radar och vi skulle inte ens kunna bevaka hälften om vi använde alla våra poliser.
I klippet ovan: Polisforskarens kritik mot polisens kommunikation: ”Då blir man lurad”