Robert Kayongo i Fellingsbro kom till Sverige från Uganda för snart åtta år sedan. Foto: Monika Bruhn/SVT

Svenska artister i debattartikel: Stoppa utvisningen av Robert Kayongo

Uppdaterad
Publicerad

Björn Skifs, Alexander Bard och 27 andra artister protesterar mot utvisningen av Robert Kayongo i Fellingsbro. I en debattartikel i Expressen vänder de sig bland annat till statsminister Stefan Löfvén.

Robert Kayongo i Fellingsbro kom till Sverige från Uganda för snart åtta år sedan. Han har integrerats i samhället, har jobbat och engagerat sig ideellt. Efter att han två gånger sökt asyl och fått avslag båda gångerna ska han utvisas.

Det har väckt protester, både arbetsgivare, vänner och lokala politiker har reagerat på Migrationsverkets beslut.

Utvisningen av Robert Kayongo

”Stoppa utvisningen av Robert”

Nu reagerar även en rad svenska artister. 29 personer, däribland Björn Skifs, Alexander Bard, Mikael Wiehe och Malena Ernman.  I en debattartikel i Expressen skriver de om det stora engagemang som varit kring Robert Kayongo och kräver att utvisningen av honom stoppas.

Artisterna skriver vidare i debattartikeln att Sverige inte har råd att utvisa människor som betalar skatt och finansierar sitt uppehälle själva, att det behövs arbetskraft och att förebilder visar att integration är möjlig.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Utvisningen av Robert Kayongo

Mer i ämnet