Foto: TT

Så många kan förstagångsrösta i valet till EU-parlamentet

Publicerad

Den 26 maj är det val till EU-parlamentet. Sedan förra gången det begav sig den 25 maj 2014 har det tillkommit 15 886 nya röstberättigade från Örebro län. Flest av dem finns i Örebro.

I Örebro kommun finns 9 189 personer som sedan det förra valet 2014 har uppnått rösträttsålder och därmed har möjlighet att lägga sin röst till EU-parlamentsvalet söndagen den 26 maj. Det utgör 8% av de totalt 114 364 röstberättigade som finns i kommunen.

Tredje plats

Det betyder att kommunen hamnar på tredje plats på listan över störst andel förstagångsväljare bland landets kommuner efter Lund och Linköping.

Rikssnittet ligger på drygt sex procent, enligt statistik från Valmyndigheten.

– Det är något färre förstagångsväljare jämfört med 2014, säger Jonas Olofsson, utredare på Statistiska centralbyrån (SCB), till Nyhetsbyrån Siren.

Minst antal nya röstberättigade finns i Ljusnarsberg, där 181 av de 3 617 kan ta sig till EU-valurnorna för första gången.

Röstberättigade till EU-parlamentsvalet 2019 i länets kommuner

Visa
KommunTot ant röstber.Nya röstber.*)Andel 
Örebro114 36491898,00%
Karlskoga2300413866,00%
Lindesberg1761310776,10%
Kumla1585810086,40%
Hallsberg116096936,00%
Askersund89044985,60%
Nora80284445,50%
Degerfors73864335,90%
Lekeberg59712985,00%
Hällefors51262835,50%
Laxå42412084,90%
Ljusnarsberg36171815,00%

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer