Huruvida operation skulle kunna bedrivas eller inte på Sundsvalls sjukhus i sommar var högst oklart efter uppsägningarna. Men i och med att samtliga operationssjuksköterskor stannar har den oron lagt sig.
– Det är självklart glädjande att samtliga bestämt sig för att stanna, säger Anders Setterqvist, länsverksamhetschef för operation och Iva.
– Samtidigt är det väldigt tråkigt att sex av tio iva-sköterskor valt att fullfölja sin uppsägning, tillägger han.
”Förlorar viktig kompetens”
Även tio iva-sköterskor valde alltså att säga upp sig samtidigt som operationssköterskorna. Men där har det nya lönepåslaget inte gett samma effekt. På tisdagen står det klart att fyra av de tio river sina uppsägningar och stannar inom verksamheten. Däremot försvinner således sex av dem.
– Det är viktig kompetens och erfarenhet som vi förlorar, säger Anders Setterqvist.
”Vi klarar nog sommaren nu”
I måndags presenterade regionen hur fördelningen av pengarna i den nya lönesatsningen ser ut. Och det är alltså specialistsjuksköterskor tillsammans med barnmorskor som får mest pengar, 3 000 kronor.
Att det beskedet fick alla att stanna är Setterqvist ytterst glad över.
– Nu ska vi kunna klara sommaren ändå, som det ser ut nu. Hade alla operationssköterskor valt att fullfölja sina uppsägningar hade ett katastrofläge hotat. Nu ser det ut som om vi kommer att kunna undvika det, säger han.