GUIDE: Så ser du Vinterstudion 2020/2021

Uppdaterad
Publicerad

Vintersäsongen är äntligen igång och Vinterstudion med den!

Nedan har du all information för att ha full koll på hela säsongen.

Sändningarna visas i SVT1/Play om inget annat anges.
Tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras.

V.48

Fredag 27/11
17.50: Alpint, parallell, herrar, Lech/Zürs

Lördag 28/11
09.15-16.30: Vinterstudion, André Pops
09.40: Längd, 10 km klassiskt, damer, Ruka
11.00: Skidskytte, individuell, herrar, Kontiolahti
12.45: Längd, 15 km klassiskt, herrar, Ruka
14.20: Skidskytte, individuell, damer, Kontiolahti

Söndag 29/11
10.15-15.30: Vinterstudion, André Pops
10.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti
11.50: Längd, 10 km fristil, jaktstart, damer, Ruka
12.50: Längd, 15 km fristil, jaktstart, herrar, Ruka
13.40: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti

V.49

Torsdag 3/12
13.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti
16.30: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti

Fredag 4/12
12.15: Längd: Sprint, klassiskt, damer och herrar, Holmenkollen
 

Lördag 5/12
10.00-15.30: Vinterstudion, André Pops
10.20: Längd, skiathlon, damer, Lillehammer
11.30: Alpint, super-G, damer, St Moritz
11.45: Längd, skiathlon, herrar, Lillehammer
13.00: Skicross, damer och herrar, Montafon
13.20: Skidskytte, jaktstart, herrar, Kontiolahti
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Santa Caterina Valfurva, åk 1
15.00: Puckelpist, damer och herrar, Ruka (enbart SVT Play)
15.15: Skidskytte, stafett, damer, Kontiolahti

Söndag 6/12
09.45-17.15: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30: Längd, stafett, herrar, Lillehammer
11.30: Alpint, super-G, herrar, St Moritz
12.45: Skidskytte, stafett, herrar, Kontiolahti
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Santa Caterina Valfurva, åk 2
14.05: Längd, stafett, damer, Lillehammer
15.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Kontiolahti

V.50

Fredag 11/12
11.25: Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen
15.40: Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen
 

Lördag 12/12
09.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 1
10.30: Freestyle, damer och herrar, Idre (enbart SVT Play)
10.45: Alpint, störtlopp, herrar, Val d'Isere
10.55: Puckelpist, damer och herrar, Idre
11.45: Skidskytte, stafett, damer, Hochfilzen (SVT2)
12.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 2
13.45: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Davos
14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen (SVT2)

Söndag 13/12
09.15-17.00: Vinterstudion, André Pops
09.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 1
10.45: Längd, 10 km fristil, damer, Davos
10.45: Alpint, super-G, herrar, Val d'Isere
11.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Idre (enbart SVT Play)
11.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen (SVT2)
12.30: Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 2
13.30: Längd, 15 km fritistil, herrar, Davos
14.00: Skidskytte, stafett, herrar, Hochfilzen (13.55-15.20, SVT2)
 

V.51

Tisdag 15/12
20.15: Skicross, damer och herrar, Arosa

Torsdag 17/12
14.15: Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen

Fredag 18/12
10.30: Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere
11.45: Alpint, super-G, herrar, Val Gardena
14.15: Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen
18.00: Freestyle, big air, damer och herrar, Copper Mountain (enbart SVT Play)

Lördag 19/12
10.15-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.00: Ishockey, Channel One Cup, Finland-Sverige
10.30: Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere
11.45: Alpint, störtlopp, herrar, Val Gardena
13.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen
13.00: Skicross, damer och herrar, Val Thorens
13.25: Längd, sprint, damer och herrar, Dresden
15.00: Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen
18.00: Snowboard, big air, damer och herrar, Copper Mountain (enbart SVT Play)

Söndag 20/12
09.45-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.00: Ishockey, Channel One Cup, Tjeckien-Sverige
10.00: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 1
11.00: Alpint, super-G, damer, Val d'Isere
12.00: Skidskytte, masstart, herrar, Hochfilzen
12.00: Skicross, damer och herrar, Val Thorens
12.45: Längd, lagsprint, damer och herrar, Dresden
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 2
14.25: Skidskytte, masstart, damer, Hochfilzen

Måndag 21/12
10.00: Alpint, slalom, herrar, Alta Badia, åk 1
13.00: Alpint, slalom, herrar, Alta Badia, åk 2

Tisdag 22/12
17.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 1
20.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 2

V.53

Måndag 28/12
10.00: Alpint, storslalom, damer, Semmering, åk 1
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Bormio
13.00: Alpint, storslalom, damer, Semmering, åk 2
18.10: Skidskytte, World Team Challenge

Tisdag 29/12
11.30: Alpint, super-G, herrar, Bormio, åk 1
15.15: Alpint, slalom, damer, Semmering, åk1
18.30: Alpint, slalom, damer, Semmering, åk2

V.01

Fredag 01/01
11.15-17.00: Vinterstudion, André Pops
11.45: Längd, sprint, damer och herrar, Val Mustair
14.00: Backhoppning, herrar, Garmisch-Partenkirchen

Lördag 02/01
12.15-16.00: Vinterstudion, André Pops
12.30: Längd, 10 km klassiskt, masstart, damer, Val Mustair
14.45: Längd, 15 km klassiskt, masstart, herrar, Val Mustair

Söndag 03/01
11.00-17.15: Vinterstudion, André Pops
11.15: Längd, 15 km fristil, jaktstart, herrar, Val Mustair
12.30: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 1
15.25: Längd, 10 km fristil, jaktstart, damer, Val Mustair
16.00: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 2

Tisdag 05/01
13.00: Längd, 10 km fristil, damer, Toblach
14.45: Längd, 15 km fristil, herrar, Toblach

Onsdag 06/01
12.00-17.00: Vinterstudion, André Pops
12.15: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 1
13.30: Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Toblach
15.25: Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Toblach
15.30: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 2

Torsdag 07/01
14.15: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

Fredag 08/01
10.15-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1
13.15: Längd, 10 km klassiskt, masstart, damer, Val di Fiemme
13.10: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2
14.15: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof
15.35: Längd, 15 km klassiskt, masstart, herrar, Val di Fiemme

Lördag 09/01
10.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1
11.45: Alpint, störtlopp, damer, St Anton
13.05: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Val di Fiemme
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2 (start i SVT2, SVT1 från 13.30)
12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Oberhof
14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Oberhof

Söndag 10/01
10.00-17.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 1
11.30: Alpint, super-G, damer, St Anton, åk 1
11.30: Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Oberhof
12.45: Längd, 10 km, final climb, damer, Val di Fiemme
13.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 2
14.40: Skidskytte, singelmixstafett, damer och herrar, Oberhof
15.35: Längd, 10 km, final climb, herrar, Val di Fiemme

V.02

Tisdag 12/01
18.00: Alpint, slalom, damer, Flachau, åk 1
20.45: Alpint, slalom, damer, Flachau, åk 2

Onsdag 13/01
14.30: Skidskytte, sprint, herrar, Oberhof

Torsdag 14/01
14.30: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

Fredag 15/01
12.30: Alpint, störtlopp, herrar, Wengen
14.30: Skidskytte, stafett, herrar, Oberhof

Lördag 16/01
10.45-17.50: Vinterstudion, André Pops
11.00: Alpint, storslalom, herrar, Maribor, åk 1
12.30: Alpint, störtlopp, herrar, Wengen
13.10: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn
14.00: Alpint, storslalom, herrar, Maribor, åk 2
14.45: Skidskytte, stafett, damer, Oberhof

Söndag 17/01
09.00-17.00: Vinterstudion, André Pops
09.15: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk 1
10.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 1
11.15: Längd, lagsprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn
12.15: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk 1
12.30: Skidskytte, masstart, herrar, Oberhof
13.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2
15.00: Skidskytte, masstart, damer, Oberhof

V.03

Onsdag 20/01
12.00: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Font Romeu (enbart SVT Play)
Skicross, damer och herrar, Idre (tid oklar)

Torsdag 21/01
14.15: Skidskytte, individuell, damer, Antholz

Fredag 22/01
(Tid ej klar) Skeleton, dam, Königsee
11.30: Alpint, super-G, herrar, Kitzbühl
15.00: Skidskytte, individuell, herrar, Antholz

Lördag 23/01
10.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana
10.30: Längd, skiathlon, damer, Lahti
11.00: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Font Romeu (enbart SVT Play)
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Kitzbühl
13.00: Längd, skiathlon, herrar, Lahti (SVT2)
13.00: Skicross, damer och herrar, Idre
13.10: Skidskytte, masstart, damer, Antholz
15.05: Skidskytte, masstart, herrar, Antholz
20.00: Puckelpist, damer och herrar, Mt. Tremblant (enbart SVT Play)

Söndag 24/01
09.15-17.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
(Tid ej klar) Bob, fyr-manna, Königsee
09.35: Längd, stafett, damer, Lahti
10.30: Alpint, slalom, herrar, Kitzbühl, åk 1
10.40: Längd, stafett, herrar, Lahti
11.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana
12.00: Skidskytte, masstart, damer, Antholz
12.00: Skicross, damer och herrar, Idre
14.45: Skidskytte, masstart, herrar, Antholz
13.30: Alpint, slalom, herrar, Kitzbühl, åk 2

V.04

Tisdag 26/01
10.30: Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 1
13.30: Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 2
17.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 1
20.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 2

Lördag 30/01
10.30-17.00: Vinterstudion, André Pops
09.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
10.45: Alpint, störtlopp, damer, Garmisch
12.00: Skicross, damer och herrar, Feldberg
12.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
13.25: Längd, 15 km klassiskt, herrar, Falun
15.00: Längd, 10 km klassiskt, damer, Falun
22.00: Puckelpist, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Söndag 31/01
10.45-16.30: Vinterstudion, André Pops
09.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
11.00: Alpint, super-G, damer, Garmisch
12.00: Skicross, damer och herrar, Feldberg
12.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
13.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Falun

V.05

Torsdag 04/02
20.00: Puckelpist, damer och herrar, Deer Valley (enbart SVT Play)

Fredag 05/02
11.30: Alpint, super-G, herrar, Garmisch
18.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Mammoth Mountain (enbart SVT Play)

Lördag 06/02
Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00: Skicross, damer och herrar, Bakuriani
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Garmisch
18.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Mammoth Mountain (enbart SVT Play)
21.30: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Deer Valley (enbart SVT Play)

Söndag 07/02
10.00: Skicross, damer och herrar, Bakuriani

V.06

Måndag 08/02
11.00: VM Alpint, kombination, damer, åk 1
14.30: VM Alpint, kombination, damer, åk 2

Tisdag 09/02
10.30: VM Alpint, super-G, damer
13.00: VM Alpint, super-G, herrar

Onsdag 10/02
10.00: VM Alpint, kombination, herrar, åk 1
13.30: VM Alpint, kombination, herrar, åk 2
15.00: VM Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar

Fredag 12/02
(Tid ej klar) VM Skeleton, dam, Altenberg
14.45: VM Skidskytte, sprint, herrar

Lördag 13/02
10.30-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
11.00: VM Alpint, störtlopp, damer
14.45: VM Skidskytte, sprint, damer

Söndag 14/02
10.30-16.40: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
(Tid ej klar) VM Bob, fyr-manna, Altenberg
11.00: VM Alpint, störtlopp, herrar
13.15: VM Skidskytte, jaktstart, herrar
15.30: VM Skidskytte, jaktstart, damer

V.07

Tisdag 16/02
09.00: VM Alpint, parallell kval, damer och herrar
12.05: VM Skidskytte, individuell start, damer
14.00: VM Alpint, parallell, damer och herrar

Onsdag 17/02
12.15: VM Alpint, lagtävling, damer och herrar
14.30: VM Skidskytte, individuell start, herrar

Torsdag 18/02
07.00: Skicross, damer och herrar, Zhangiakou
10.00: VM Alpint, storslalom, damer, åk 1
13.00: VM Alpint, storslalom, damer, åk 2

Fredag 19/02
10.00: VM Alpint, storslalom, herrar, åk 1
13.30: VM Alpint, storslalom, herrar, åk 2

Lördag 20/02
09.30-18.30: Vinterstudion, André Pops
10.00: VM Alpint, slalom, damer, åk 1
11.45: VM Skidskytte, stafett, damer
13.30: VM Alpint, slalom, damer, åk 2
15.00: VM Skidskytte, stafett, herrar
16.30: Längd, sprint klassiskt, Nove Mesto

Söndag 21/02
09.30-16.30: Vinterstudion, André Pops
10.00: VM Alpint, slalom, herrar, åk 1
11.00: Längd, 15 km fristil, herrar, Nove Mesto
12.30: VM Skidskytte, masstart, damer
13.30: VM Alpint, slalom, herrar, åk 2
14.10: Längd, 10 km fristil, damer, Nove Mesto
15.15: VM Skidskytte, masstart, herrar

V.08

Torsdag 25/02
12.15: VM Längd, sprint klassiskt, kval, damer och herrar
15.15: VM Längd, sprint klassiskt, finaler, damer och herrar

Lördag 27/02
08.30-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
04.00: Alpint, störtlopp, damer, Yangqing
10.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1
11.45: VM Längd, skiathlon, 15 km, damer
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2
13.30: VM Längd, skiathlon, 30 km, herrar

Söndag 28/02
09.45-19.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
04.00: Alpint, super-G, damer, Yangqing
10.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1
11.00: VM Längd, lagsprint kval, damer och herrar
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2
13.00: VM Längd, lagsprint finaler, damer och herrar

V.09

Tisdag 02/03
13.15: VM Längd, 10 km fristil, damer

Onsdag 03/03
13.15: VM Längd, 15 km fristil, herrar

Torsdag 04/03
13.15: VM Längd, stafett 4x5 km, damer
(Tid ej klar) Skidskytte, Nove mesto

Fredag 05/03
13.15: VM Längd, stafett 4x10 km, herrar
(Tid ej klar) Skidskytte, Nove mesto

Lördag 06/03
09.00-17.50: Vinterstudion, André Pops
(Tid ej klar) Skidskytte, Nove mesto
06.00: Puckelpist, damer och herrar, Lake Tazawako (enbart SVT Play)
09.30: Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 1
11.00: Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell
12.30: VM Längd, 30 km klassiskt, damer
12.30: Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 2

Söndag 07/03
07.30-17.00: Vinterstudion, André Pops
06.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Lake Tazawako (enbart SVT Play)
08.00: Vasaloppet, damer och herrar
09.30: Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 1
10.30: Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell
12.30: Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 2
13.00: VM Längd, 50 km klassiskt, herrar (VM-avslutning)
17.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)
21.30: Freestyle, big air, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

V.10

Måndag 08/03
17.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)
21.30: Snowboard, big air, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Torsdag 11/03
17.30: Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto

Fredag 12/03
14.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
14.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Oslo
16.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
17.30: Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto

Lördag 13/03
09.15-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.00: Skicross, damer och herrar, Sunny Valley
09.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
12.00: Längd, 30 km fristil, damer, Oslo
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2
13.45: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Nove Mesto
17.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Nove Mesto
21.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

Söndag 14/03
09.15-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Almaty (enbart SVT Play)
09.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.25: Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Nove Mesto
11.30: Längd, 50 km fristil, herrar, Oslo
12.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2
13.45: Skidskytte, singelmixstafett, damer, Nove Mesto (SVT2)
17.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Calgary (enbart SVT Play)

V.11

Onsdag 17/03
09.30: Alpint, störtlopp, herrar, Lenzerheide
11.00: Alpint, störtlopp, damer, Lenzerheide

Torsdag 18/03
09.30: Alpint, super-G, damer, Lenzerheide
11.00: Alpint, super-G, herrar, Lenzerheide
15.30: Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen

Fredag 19/03
10.15: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Peking
12.00: Alpint, lagtävling, damer och herrar, Lenzerheide
15.30: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

Lördag 20/03
07.45-17.50: Vinterstudion, André Pops
08.05: Längd, skiathlon, damer, Peking
09.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 1
09.40: Längd, skiathlon, herrar, Peking
10.30: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 1
12.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2
12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen
13.30: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2
15.15: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

Söndag 21/03
08.00-17.55: Vinterstudion, André Pops
08.10: Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Peking
09.00: Alpint, storslalom, damer, Lenzerheidem åk 1
09.50: Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Peking
10.30: Alpint, slalom, herrar, Lenzerheide, åk 1
12.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2
13.00: Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen
12.45: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2
14.15: Skicross, damer och herrar, Veysonnaz
15.30: Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen

V.11

Lördag 27/03
13.00: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Spindleruv (enbart SVT Play)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer