GUIDE: Så ser du Vinterstudion 2020/2021

Uppdaterad
Publicerad

Vintersäsongen är igång och Vinterstudion med den!

Nedan har du all information för att ha full koll på hela säsongen.

Sändningarna visas i SVT1/SVT Play om inget annat anges.
Tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras.

V.03

Lördag 23/01
10.15-17.50: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana (SVT2)
10.30: Längd, skiathlon, damer, Lahti
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Kitzbühel
13.00: Längd, skiathlon, herrar, Lahti (SVT2, SVT1 från 14.00)
13.00: Skicross, damer och herrar, Idre (SVT Play)
13.10: Skidskytte, masstart, damer, Antholz
15.05: Skidskytte, stafett, herrar, Antholz

Söndag 24/01
09.15-16.25: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.30: Bob, fyr-manna, Königssee (SVT Play)
09.35: Längd, stafett, damer, Lahtis
10.20: Alpint, super-G, herrar, Kitzbühel (SVT Play)
10.40: Längd, stafett, herrar, Lahtis
11.55: Alpint, super-G, damer, Crans Montana (SVT Play)
12.00: Skidskytte, stafett, damer, Antholz
12.00: Skicross, damer och herrar, Idre (SVT2)
14.45: Skidskytte, masstart, herrar, Antholz

V.04

Tisdag 26/01
10.30: Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 1
13.30: Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 2
17.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 1
20.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 2

Lördag 30/01
10.30-17.00: Vinterstudion, André Pops
09.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
10.45: Alpint, störtlopp, damer, Garmisch
12.00: Skicross, damer och herrar, Feldberg
12.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
13.25: Längd, 15 km klassiskt, herrar, Falun
15.00: Längd, 10 km klassiskt, damer, Falun
22.00: Puckelpist, damer och herrar, Calgary (SVT Play)

Söndag 31/01
10.45-16.30: Vinterstudion, André Pops
09.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
11.00: Alpint, super-G, damer, Garmisch
12.00: Skicross, damer och herrar, Feldberg
12.30: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
13.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Falun

V.05

Torsdag 04/02
20.00: Puckelpist, damer och herrar, Deer Valley (SVT Play)

Fredag 05/02
11.30: Alpint, super-G, herrar, Garmisch
18.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Mammoth Mountain (SVT Play)

Lördag 06/02
Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00: Skicross, damer och herrar, Bakuriani
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Garmisch
13.10: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn
18.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Mammoth Mountain (SVT Play)
21.30: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Deer Valley (SVT Play)

Söndag 07/02
10.00: Skicross, damer och herrar, Bakuriani
11.15: Längd, lagsprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn

V.06

Måndag 08/02
11.00: VM Alpint, kombination, damer, åk 1
14.30: VM Alpint, kombination, damer, åk 2

Tisdag 09/02
10.30: VM Alpint, super-G, damer
13.00: VM Alpint, super-G, herrar

Onsdag 10/02
10.00: VM Alpint, kombination, herrar, åk 1
13.30: VM Alpint, kombination, herrar, åk 2
15.00: VM Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar

Fredag 12/02
(Tid ej klar) VM Skeleton, dam, Altenberg
14.45: VM Skidskytte, sprint, herrar

Lördag 13/02
10.30-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
11.00: VM Alpint, störtlopp, damer
14.45: VM Skidskytte, sprint, damer

Söndag 14/02
10.30-16.40: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
(Tid ej klar) VM Bob, fyr-manna, Altenberg
11.00: VM Alpint, störtlopp, herrar
13.15: VM Skidskytte, jaktstart, herrar
15.30: VM Skidskytte, jaktstart, damer

V.07

Tisdag 16/02
09.00: VM Alpint, parallell kval, damer och herrar
12.05: VM Skidskytte, individuell start, damer
14.00: VM Alpint, parallell, damer och herrar

Onsdag 17/02
12.15: VM Alpint, lagtävling, damer och herrar
14.30: VM Skidskytte, individuell start, herrar

Torsdag 18/02
07.00: Skicross, damer och herrar, Zhangiakou
10.00: VM Alpint, storslalom, damer, åk 1
13.00: VM Alpint, storslalom, damer, åk 2

Fredag 19/02
10.00: VM Alpint, storslalom, herrar, åk 1
13.30: VM Alpint, storslalom, herrar, åk 2

Lördag 20/02
09.30-18.30: Vinterstudion, André Pops
10.00: VM Alpint, slalom, damer, åk 1
11.45: VM Skidskytte, stafett, damer
13.30: VM Alpint, slalom, damer, åk 2
15.00: VM Skidskytte, stafett, herrar
16.30: Längd, sprint klassiskt, Nove Mesto

Söndag 21/02
09.30-16.30: Vinterstudion, André Pops
10.00: VM Alpint, slalom, herrar, åk 1
11.00: Längd, 15 km fristil, herrar, Nove Mesto
12.30: VM Skidskytte, masstart, damer
13.30: VM Alpint, slalom, herrar, åk 2
14.10: Längd, 10 km fristil, damer, Nove Mesto
15.15: VM Skidskytte, masstart, herrar

V.08

Torsdag 25/02
12.15: VM Längd, sprint klassiskt, kval, damer och herrar
15.15: VM Längd, sprint klassiskt, finaler, damer och herrar
17.00: VM Backhoppning, HS 106, damer

Fredag 26/02
10.15: VM NOK, backe HS 106, herrar
11.00: Alpint, super-G, damer, Val di Fassa
16.00: VM NOK, längd 10 km, herrar
17.15: VM Backhoppning, HS 106, damer

Lördag 27/02
08.30-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1
10.00: VM NOK, backe HS 106, damer (SVT2)
11.00: Alpint, störtlopp, damer, Val di Fassa
11.45: VM Längd, skiathlon, 15 km, damer
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2 (SVT2)
13.30: VM Längd, skiathlon, 30 km, herrar
15.30: VM NOK, längd 5 km, damer
16.30: VM Backhoppning, HS 106, damer

Söndag 28/02
09.45-19.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1
11.00: VM Längd, lagsprint kval, damer och herrar
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2
13.00: VM Längd, lagsprint finaler, damer och herrar

V.09

Tisdag 02/03
13.15: VM Längd, 10 km fristil, damer

Onsdag 03/03
13.15: VM Längd, 15 km fristil, herrar

Torsdag 04/03
13.15: VM Längd, stafett 4x5 km, damer
(Tid ej klar) Skidskytte, Nove mesto

Fredag 05/03
13.15: VM Längd, stafett 4x10 km, herrar
(Tid ej klar) Skidskytte, Nove mesto

Lördag 06/03
09.00-17.50: Vinterstudion, André Pops
(Tid ej klar) Skidskytte, Nove mesto
06.00: Puckelpist, damer och herrar, Lake Tazawako (SVT Play)
09.30: Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 1
11.00: Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell
12.30: VM Längd, 30 km klassiskt, damer
12.30: Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 2

Söndag 07/03
07.30-17.00: Vinterstudion, André Pops
06.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Lake Tazawako (SVT Play)
08.00: Vasaloppet, damer och herrar
09.30: Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 1
10.30: Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell
12.30: Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 2
13.00: VM Längd, 50 km klassiskt, herrar (VM-avslutning)
17.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Calgary (SVT Play)
21.30: Freestyle, big air, damer och herrar, Calgary (SVT Play)

V.10

Måndag 08/03
17.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Calgary (SVT Play)
21.30: Snowboard, big air, damer och herrar, Calgary (SVT Play)

Torsdag 11/03
17.30: Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto

Fredag 12/03
14.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
14.30: Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Oslo
16.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
17.30: Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto

Lördag 13/03
09.15-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.00: Skicross, damer och herrar, Sunny Valley
09.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
12.00: Längd, 30 km fristil, damer, Oslo
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2
13.45: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
14.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Nove Mesto
17.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Nove Mesto
21.30: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Calgary (SVT Play)

Söndag 14/03
09.15-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.00: Puckelpist, parallellpuckel, damer och herrar, Almaty (SVT Play)
09.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.25: Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Nove Mesto
11.30: Längd, 50 km fristil, herrar, Oslo
12.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2
13.45: Skidskytte, singelmixstafett, damer, Nove Mesto (SVT2)
17.30: Freestyle, slopestyle, damer och herrar, Calgary (SVT Play)

V.11

Onsdag 17/03
09.30: Alpint, störtlopp, herrar, Lenzerheide
11.00: Alpint, störtlopp, damer, Lenzerheide

Torsdag 18/03
09.30: Alpint, super-G, damer, Lenzerheide
11.00: Alpint, super-G, herrar, Lenzerheide
15.30: Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen

Fredag 19/03
10.15: Längd, sprint fristil, damer och herrar, Peking
12.00: Alpint, lagtävling, damer och herrar, Lenzerheide
15.30: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

Lördag 20/03
07.45-17.50: Vinterstudion, André Pops
08.05: Längd, skiathlon, damer, Peking
09.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 1
09.40: Längd, skiathlon, herrar, Peking
10.30: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 1
12.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2
12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen
13.30: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2
15.15: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen

Söndag 21/03
08.00-17.55: Vinterstudion, André Pops
08.10: Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Peking
09.00: Alpint, storslalom, damer, Lenzerheidem åk 1
09.50: Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Peking
10.30: Alpint, slalom, herrar, Lenzerheide, åk 1
12.00: Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2
13.00: Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen
12.45: Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2
14.15: Skicross, damer och herrar, Veysonnaz
15.30: Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen

V.11

Lördag 27/03
13.00: Snowboard, slopestyle, damer och herrar, Spindleruv (SVT Play)

Genomförda tävlingshelger

Fredag 20/11
LÄNGDSKIDOR:
Ebba Andersson vann rysare mot Frida Karlsson
LÄNGDSKIDOR: Max Novak skrällde i premiären

Lördag 21/11
LÄNGDSKIDOR: Tung dag för stjärnorna när Dahlqvist vann
LÄNGDSKIDOR: Oskar Svensson vann – och höll sitt löfte
ALPINT: Vlhova vann premiärduellen mot Shiffrin

Söndag 22/11
LÄNGDSKIDOR: Frida Karlsson tog revansch – vann stjärnduellen
LÄNGDSKIDOR: 19-åringe talangen William Poromaas sköna vinst
ALPINT: Strålande Petra Vlhova vann för andra dagen i rad

Torsdag 26/11
ALPINT:
Hector utslagen med en hundradel i parallellen

Fredag 27/11
LÄNGDSKIDOR:
Svensk sprintsuccé – trippelt på premiärpallen
LÄNGDSKIDOR: Första segern för Valnes – spurtade ner Kläbo

Lördag 28/11
LÄNGDSKIDOR:
Charlotte Kalla efter positiva covid-testet
LÄNGDSKIDOR: Johaug överlägsen – Frida Karlsson tvåa
LÄNGDSKIDOR: Kläbo imponerade – historisk poäng för Poromaa
SKIDSKYTTE:
Norsk skrällkross i VC-premiären
SKIDSKYTTE: Historisk poäng för felfri Skottheim

Söndag 29/11
SKIDSKYTTE: Stark insats av de svenska herrarna
LÄNGDSKIDOR: Snöplig krasch för svenskorna – Johaug överlägsen
LÄNGDSKIDOR:
Frida Karlsson gråtfärdig: ”Håller på att dö”
SKIDSKYTTE: Hanna Öberg vann karriärens första sprint
LÄNGDSKIDOR: Kläbo vinner – efter stark slutspurt

Torsdag 3/12
SKIDSKYTTE: Svensken snabbast av alla i sprinten
SKIDSKYTTE: Båda systrarna Öberg på podiet
ALPINT: Därför fortsätter landslaget tävla i världscupen

Lördag 5/12
SKIDSKYTTE: Samuelsson vann efter skyttedrama
LÄNGDSKIDOR: Johaug vann – men fick försvara sin heder
SKIDSKYTTE: Sverige vann stafetten i Kontiolahti

Fredag 11/12
SKIDSKYTTE: Samuelsson sköt fullt – blev femma
SKIDSKYTTE:
Ny norsk segrare i herrarnas sprint
SKIDSKYTTE:
Skrällseger när svenskorna sköt bort sig

Lördag 12/12
ALPINT: Hectors succé – första pallen på sex år
SKIDSKYTTE: Samuelsson föll – vapnet gick sönder
PUCKELPIST: Elofsson nära pallen i comebacken
SKIDSKYTTE: Sverige på pallen efter Elviras spurt
LÄNGDSKIDOR: Amerikansk skräll i damsprinten

Söndag 13/12
PUCKELPIST: Fjällström delad vinnare i Idre
SKIDSKYTTE: Hanna Öberg fyra – klättrade 25 placeringar
SKIDSKYTTE: Svensk stafettseger – rysare vid sista skyttet

Måndag 14/12
ALPINT:
Shiffrin i tårar – tog första segern efter pappans död

Tisdag 15/12
SKICROSS:
Alexandra Edebo skrällde i premiären
SKICROSS: Mobärg fixade svensk dubbel

Onsdag 16/12
SKICROSS:
Ny svensk seger i Arosa

Torsdag 17/12
SKIDSKYTTE:
Norsk dominans – Samuelsson bästa svensk som femma

Fredag 18/12
SKIDSKYTTE:
Systrarna Öberg efter norsk palltrio
ALPINT: Otäck krasch i damernas störtlopp
ALPINT: Aamodt Kilde tog säsongens första seger

Lördag 19/12
SKIDSKYTTE: Ponsiluoma stred om pallplats i jaktstarten
SKIDSKYTTE: Ny succé av systrarna Öberg – båda på pallen
LÄNGDSKIDOR: Schweiziska tog första segern i världscupen
ALPINT: Ombytta roller när Goggia vann störtloppsreturen
ALPINT: Aamodt Kilde tog andra raka segern i Val Gardena

Söndag 20/12
SKIDSKYTTE:
Superlopp av Ponsiluoma – tvåa i dramatisk masstart
SKIDSKYTTE: Norsk seger i masstarten – Elvira Öberg sexa
SKICROSS: Otäck krasch för Edebo i Val Thorens
LÄNGDSKIDOR: Fändrich tog sprintdubbel i Dresden
ALPINT: Pinturault tog 15:e segern i storslalom
ALPINT: Efter OS-guldet 2018 – Ledecka tog första segern i super-G

Måndag 21/12
ALPINT: Jakobsen snabbast i andra åket – blev tvåa
SKICROSS: Svag svenskdag i Val Thorens

Fredag 01/01
LÄNGDSKIDOR: Linn Svahn vann första TdS-etappen
LÄNGDSKIDOR: Tredjeplats och drömstart för Frida Karlsson
LÄNGDSKIDOR: Ebba Andersson nära tårar – utslagen i kvalet
LÄNGDSKIDOR: Pellegrino vann – ingen svensk till herrfinalen
LÄNGDSKIDOR: Halfvarsson långt efter: ”Något som inte stämmer”
BACKHOPPNING: Polacken Kubacki satte backrekord i Garmisch

Lördag 02/01
LÄNGDSKIDOR: Succé för Svahn – spurtade hem masstarten
LÄNGDSKIDOR: Ny besvikelse för Ebba Andersson
LÄNGDSKIDOR: Bolshunov överlägsen i herrarnas masstart
LÄNGDSKIDOR: Tungt på nytt för Halfvarsson

Söndag 03/01:
LÄNGDSKIDOR: Svahn tappade – minuten efter täten
LÄNGDSKIDOR: Dragvillig Karlsson slutade trea – kritiseras
LÄNGDSKIDOR: Svag insats av Ebba Andersson – igen
LÄNGDSKIDOR: Halfvarsson hyllas: ”Bästa han gjort i vinter”
LÄNGDSKIDOR: Tungt för Svensson – tappade 20 placeringar

Tisdag 05/01
LÄNGDSKIDOR: Frida Karlsson körde skadad – kan hoppa av touren
LÄNGDSKIDOR: Rysk dominans – Bolsjunov vann igen
LÄNGDSKIDOR: Poromaa: ”Inte jättesugen på att vara kvar här”

Onsdag 06/01
ALPINT: Jakobsen tog sig ner i första: ”Ett kanonåk”
LÄNGDSKIDOR: Ebba Andersson tvåa efter spurtstrid
LÄNGDSKIDOR: Bolsjunov vann planenligt enkelt – igen

Fredag 08/01
LÄNGDSKIDOR: Alexander Bolsjunov tog femte raka efter spurt
LÄNGDSKIDOR: Trean Ebba Andersson tog in på täten
SKIDSKYTTE: Hanna Öberg tvåa i Oberhofs sprint
SKIDSKYTTE: Norsk trippel i sprinten
ALPINT: Unge norrmannen kraschade illa – Pinturault vann i Adelboden

Lördag 09/01
LÄNGDSKIDOR: Skrällen – Oskar Svensson vann sprinten
LÄNGDSKIDOR: Här får Svahn glädjefnatt när Svensson vinner
SKIDSKYTTE: Norsk herrtrippel i Oberhof
SNOWBOARD: Thorgren på pallen: ”Bra för självförtroendet”

Söndag 10/01
LÄNGDSKIDOR: Kalla tog andra raka segern
SKIDSKYTTE: Norsk kollaps på skjutvallen – Sverige blev tvåa
LÄNGDSKIDOR: Bolsjunov vann touren överlägset

Tisdag 12/01
ALPINT:
Efterlängtad seger för Shiffrin – första slalomvinsten på ett år

Onsdag 13/01
SKIDSKYTTE: Samuelsson föll på upploppet – tappade placeringar
SKIDSKYTTE: Dubbelt norskt på pallen – så var herrarnas sprint
SKIDSKYTTE: Ponsiluoma med fin åkform – slutade nia trots två bom

Torsdag 14/01
SKIDSKYTTE: Hanna Öberg missade pallen efter dyrbar straffrunda
SKIDSKYTTE: Eckhoff vann, systrarna Öberg bäst av svenskarna
SKIDSKYTTE: Oroväckande bilderna på norskan – bröt efter första skyttet

Fredag 15/01
SKIDSKYTTE: Stina Nilssons tränare om ”fel fokus” på stjärnan
SKIDSKYTTE: Ponsiluoma sköt bort Sveriges chanser

Lördag 16/01
SKIDSKYTTE:
Hanna Öberg säkrade pallplats för Sverige
SKIDSKYTTE: Norge långt efter pallen – slutade sjua
ALPINT: Hector hela åtta sekunder efter vinnaren
ALPINT: Jakobsen floppade i andra åket – igen

Söndag 17/01
SKIDSKYTTE: Hanna Öberg på pallen: ”Mådde riktigt dåligt på slutet”
SKIDSKYTTE: Brorsson siktar på pallen: ”Med pigga ben har jag chansen”
SKIDSKYTTE: Bö tog sin elfte världscupseger – Samuelsson åkte för långsamt

Onsdag 20/01
SKICROSS:
Viktor Andersson tvåa i Idre efter dramatiskt lopp

Torsdag 21/01
SKIDSKYTTE: Säsongens svagaste tävling av svenska damerna
SKIDSKYTTE: Hauser tog första världscupsegern – stor revansch efter fallet

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer