GUIDE: Så ser du Vinterstudion 2019/2020

Uppdaterad
Publicerad

Vinterstudion är nu i full gång. Här ser du tiderna för säsongens alla sändningar.

Sändningarna visas i SVT1 om inget annat anges. Tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras.
 

V.8

Onsdag 19/2
14.15: Skidskytte, distans, herrar, VM i Antholz

Torsdag 20/2
10.30: Längdskidor, 38 km Meråker-Storlien, damer
13.15: Längdskidor, 38 km Meråker-Storlien, herrar
15.00: Skidskytte, singelmixstafett, VM i Antholz

Fredag 21/2
10:00: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana (SVT Play)

Lördag 22/2
02.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 1
05.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2
08.45: Vinterstudion
08.45: Tjejvasan
10.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana (SVT Play)
11.45: Skidskytte, stafett, damer, VM i Antholz
13.00: Längdskidor, sprint, Trondheim
14.45: Skidskytte, stafett, herrar, VM i Antholz
16.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana (eftersändning)
17.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2 (eftersändning)

Söndag 23/2
02.00: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 1
05:00: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2
05.25: Freestyle, Puckelpist, Parallell, Tazawako (SVT Play)
08.15: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2 (sammandrag)
08:45: Vinterstudion
09.00: Skicross, Sunny Valley
10.30: Alpint, störtlopp kombination, damer, Crans Montana (SVT Play)
11.15: Längdskidor, 15 km jaktstart, damer, Trondheim
12.30: Skidskytte, masstart, damer, VM i Antholz
13.30: Alpint, slalom kombination, damer, Crans Montana (SVT Play)
13.20: Längdskidor, 30 km jaktstart, herrar , Trondheim
15.00: Skidskytte, masstart, herrar, VM i Antholz

V.9

Lördag 29/2
06.00: Skicross, Secret Garden
09.00: Vinterstudion
09.15: Skicross, Secret Garden
10.30: Alpint, super-G, damer, La Thuile
11.00: Längdskidor, 10 km, damer, Lahti
12.30: Alpint, super-G, herrar, Hinterstoder (SVT Play)
12.45: Längdskidor, 15 km, herrar, Lahti
14.15: Alpint, super-G, herrar, Hinterstoder (eftersändning)

Söndag 1/3
07.30: Vinterstudion
08.00: Vasaloppet
10.00: Alpint, slalom kombination, herrar, Hinterstoder
11.00: Längdskidor, stafett, damer, Lahti (SVT2)
11.00: Alpint, super-G kombination, damer, La Thuile (SVT Play)
12.30: Längdskidor, stafett, herrar, Lahti (SVT2)
12.30: Alpint, super-G kombination, herrar, Hinterstoder (SVT Play)
14.00: Alpint, slalom kombination, damer, La Thuile
15.00: Längdskidor, stafett, damer, Lahti (eftersändning)
16.00: Vasaloppet
17.00: Alpint, super-G kombination, herrar, Hinterstoder (eftersändning)

V.10

Onsdag 4/3
15.30: Längdskidor, sprint, Drammen

Torsdag 5/3
17.35: Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto

Fredag 6/3
17.30: Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto

Lördag 7/3
09.15: Vinterstudion
09.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk1
11.00: Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell
12.00: Längdskidor, 30 km, damer, Oslo
12.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk2 (SVT Play)
14.00: Skidskytte, stafett, damer, Nove Mesto
15.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk2 (eftersändning)
17.00: Skidskytte, stafett, herrar, Nove Mesto

Söndag 8/3
09.15: Vinterstudion
09.30: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 1
10.30: Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell
11.30: Längdskidor, 50 km masstart, herrar, Oslo (SVT2)
11.45: Skidskytte, masstart, damer, Nove Mesto
12.30: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 2 (SVT2)
13.45: Skidskytte, masstart, herrar, Nove Mesto
15.00: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 2 (eftersändning)
 

V.11

Torsdag 12/3
16.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti
17.30: Alpint, parallellslalom, damer, Åre

Fredag 13/3
14.00: Alpint, storslalom, damer, Åre, åk 1
16.30: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti
17.00: Alpint, storslalom, damer, åk 2

Lördag 14/3
09.00: Vinterstudion
09.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
12.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (SVT Play)
12.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Kontiolahti
13.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
14.30: Skicross, Veysonnaz (SVT Play)
14.30: Puckelpist, Idre (SVT Play)
14.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Kontiolahti
15.45: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (eftersändning)
17.30: Puckelpist, Idre (eftersändning)
18.20: Längdskidor, sprint, Quebec

Söndag 15/3
09.15:  Vinterstudion
09.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
12.15: Skidskytte, singelmixstafett, Kontiolahti
12.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (SVT2)
13.15: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (eftersändning)
14.15: Skidskytte, mixstafett, Kontiolahti
14.30: Puckelpist, Idre (SVT Play)
15.45: Puckelpist, Idre (eftersändning)
18.15: Längdskidor, sprint, Quebec

V.12

Tisdag 17/3
22.30: Längdskidor, sprint, Minneapolis

Onsdag 18/3
09.30: Alpint, störtlopp, herrar, Cortina
11.00: Alpint, störtlopp, damer, Cortina

Torsdag 19/3
10.00: Alpint, super-G, damer, Cortina
11.00: Alpint, super-G, herrar, Cortina

Fredag 20/3
12.00: Alpint, lagtävling, Cortina
13.15: Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen
16.45: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen
18.10: Längdskidor, 10 km masstart, damer, Canmore
19.15: Längdskidor, 15 km masstart, herrar, Canmore

Lördag 21/3
08.30: Vinterstudion
09.00: Alpint, storslalom, herrar, Cortina, åk 1
10.00: Alpint, slalom, damer, Cortina, åk 1
12.15: Alpint, storslalom, herrar, Cortina, åk 2
12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen
13.15: Alpint, slalom, damer, Cortina, åk 2 (SVT Play)
14.30: Skidskytte, jaktstart, herrar, Holmenkollen
17.30: Längdskidor, 10 km jaktstart, damer, Canmore
18.45: Längdskidor, 15 km jaktstart, herrar, Canmore

Söndag 22/3
08.30: Vinterstudion
09.00: Alpint, storslalom, damer, Cortina, åk 1
10.00: Alpint, slalom, herrar, Cortina, åk 1
12.15: Alpint, storslalom, damer, Cortina, åk 2
13.15: Alpint, slalom, herrar, Cortina, åk 1
14.00: Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen
15.45: Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen
16.45: Längdskidor, mixstafett, Canmore
 

Sändningarna visas i SVT1 om inget annat anges. Tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras.

Genomförda tävlingshelger:

Lördag 23/11
LÄNGDSKIDOR: Utklassning av Frida Karlsson: ”Uppvisning i världsklass”
LÄNGDSKIDOR: Skön premiärhelg för Burman efter ryggoperation
ALPINT: Swenn-Larsson missade pallen – Shiffrin vann

Söndag 24/11
LÄNGDSKIDOR: Dråplig masskrock i damernas final
LÄNGDSKIDOR: Doldis vann herrsprinten på ovallade skidor
ALPINT: Jakobsen sexa och Myhrer femma i världscuppremiären

Fredag 29/11
LÄNGDSKIDOR: Sundling tvåa i premiären – Falla vann
LÄNGDSKIDOR: Kläbo helt överlägsen – Svensson sexa

Lördag 30/11
LÄNGDSKIDOR: Therese Johaug överlägsen i säsongspremiären i Ruka
LÄNGDSKIDOR:  Iivo Niskanen vann 15 km klassiskt inför hemmapubliken
SKIDSKYTTE:  Sverige vann singelmixedstafetten – trots mardrömsstarten
SKIDSKYTTE: Fortsatt blågul framgång – Sverige trea i mixedstafetten

Söndag 1/12
LÄNGDSKIDOR:
Frida Karlsson tröttnade igen i jaktstarten – långt efter Johaug
LÄNGDSKIDOR: Johannes Hösflot Kläbo vann minitouren efter spurtstrid
SKIDSKYTTE: Succé för bröderna Bö – etta och tvåa i sprinten
SKIDSKYTTE: Kanonlopp av Linn Persson – tangerade personbästat i Östersund

Onsdag 4/12
SKIDSKYTTE:
Första segern på ett år för Fourcade – tung svenskdag

Torsdag 5/12
SKIDSKYTTE:
Brorsson sköt bort sig: ”Samma sak som under VM”

Fredag 6/12
SKICROSS:
Sandra Näslund vann världscuppremiären

Lördag 7/12
LÄNGDSKIDOR:
Johaug gick på knock inför hemmafansen
LÄNGDSKIDOR: Dramatik i herrarnas skiathlon – Bolsjunov vann spurtduell
SKICROSS: Ny pallplats för Näslund – tvåa bakom Smith
SKIDSKYTTE: Svenska stjärnorna sänkte segerchansen i herrstafetten
PUCKELPIST: Pallplats för Walter Wallberg i premiären i Ruka

Söndag 8/12
LÄNGDSKIDOR:
Stark tredjeplats för B-betonat svenskt damstafettlag
LÄNGDSKIDOR: Superlopp av Burman i herrstafetten – Sverige sexa
SKIDSKYTTE: Hanna Öberg sköt bort segern i stafetten

Fredag 13/12
SKIDSKYTTE: Säsongsbästa av Öberg – nära pallen i Hochfilzen
SKIDSKYTTE: Svenskarna lång efter i sprinten – Bö ledde från start till mål

Lördag 14/12
SKIDSKYTTE:
Fiaskostafett för Sveriges damer – tre minuter efter Norge
SKIDSKYTTE: Bös nya makt­demonstration: ”Omöjlig att slå”
LÄNGDSKIDOR: Skrällen: 20-åriga Linn Svahn vann sprinten i Davos
SNOWBOARD: Thorgren tvåa i kommande OS-backen
SKICROSS: Ny pallplats för Näslund – och personbästa av Edebo
ALPINT: Goggia vann – med en stav
ALPINT: Slalomen i Frankrike inställd efter hård vind
FREESKI: Tjäder på pallen i OS-backen i Peking
PUCKELPIST: Giganten Kingsbury ”bara” tvåa i Thaiwoo: ”Vilken skräll!”

Söndag 15/12
ALPINT:
Swenn-Larsson två hundradelar från första VC-segern
ALPINT: André Myhrer på pallen: ”Betyder jättemycket”
SKIDSKYTTE:
Öberg tvåa i jaktstarten: ”Ett steg i rätt riktning”
SKIDSKYTTE: Tung dag på vallen för svenska stafettlaget
LÄNGDSKIDOR: Johaug överlägsen – krossade motståndet på nytt
LÄNGDSKIDOR: Krüger ordnade norsk seger i herrloppet: ”Hundraprocentigt lopp”

Tisdag 17/12
ALPINT:
Hector tillbaka i fint slag igen
SKICROSS: Näslund historisk efter ny pallplats

Torsdag 19/12
SKIDSKYTTE: 
Samuelsson långt efter

Lördag 21/12
ALPINT:
Inställt
ALPINT: Inställt
SKIDSKYTTE: Svenska skidskytteherrarna sköt bort sig direkt: ”Sitter i huvudet”
SKICROSS: Inställt
LÄNGDSKIDOR:,   Sundling vann sprinten i kaosväder
LÄNGDSKIDOR: Chanavat vann i Kläbos frånvaro – efter åskoväder
SKIDSKYTTE: Linn Persson klev fram när Hanna Öberg kastade in handduken

Söndag 22/12
ALPINT: Matts Olsson körde ur i Alta Badia
LÄNGDSKIDOR:  Svensk dubbelseger – Linn Svahn knäckte Jonna Sundling
SKIDSKYTTE: Thingnes Bö hade uppvisning – även brorsan på pallen
SKICROSS: Första pallmissen för Näslund
SKIDSKYTTE: Linn Persson skrällde – på pallen i masstarten

Fredag 27/12
ALPINT: Dominik Paris tog tredje segern i rad i Bormio

Lördag 28/12
ALPINT:
Efter svackan – Shiffrin överlägsen segrare i Lienz
ALPINT: Felix Monsén satte personbästa – 15:e i Bormio
LÄNGDSKIDOR:
Ebba Andersson på pallen i comebacken
LÄNGDSKIDOR: Mardrömsstart för Halfvarsson – Ustjugov vann
SKIDSKYTTE: Dahlmeier missade pallen i avskedsfesten

Söndag 29/12
ALPINT:
Ny överlägsen seger för Shiffrin
ALPINT: Kombinationskungen höll för trycket
LÄNGDSKIDOR: Dyster svenskdag i sprinten – Lampic vann före Falla
LÄNGDSKIDOR: Häggström femma i sprinten – hyllas av Kläbo

Tisdag 31/12
LÄNGDSKIDOR:
Efter skadan – succélopp av Calle Halfvarsson
LÄNGDSKIDOR: Storlopp av Ebba Andersson – på pallen efter tiondelsstrid

Onsdag 1/1
LÄNGDSKIDOR: Ebba Andersson fick ge sig på upploppet – slutade sexa
LÄNGDSKIDOR: Kämpalopp av Halfvarsson – blev femma
BACKHOPPNING: Rekordhopp gav norsk seger i Garmisch

Fredag 3/1
LÄNGDSKIDOR:
Ebba Andersson tvåa i masstarten: ”Fantastiskt kört”
LÄNGDSKIDOR: Halfvarsson nia när Kläbo spurtvann

Lördag 4/1
ALPINT: Swenn-Larsson femma i Zagreb
LÄNGDSKIDOR: Ny tung sprintdag för svenskorna – Lampic vann igen
LÄNGDSKIDOR: Kläbo imponerade i sprinten: ”Kan åka ifrån vem som helst”
BACKHOPPNING: Efter rekordhoppet – Lindvik vann igen

Söndag 5/1
ALPINT:
Myhrer fyra i Zagreb: ”Jag är väldigt nöjd och glad”
LÄNGDSKIDOR: Överlägsen Johaug vann Tour de Ski
LÄNGDSKIDOR: Kläbo tappade segern – kollapsade i sista klättringen

Onsdag 8/1
ALPINT: Platt fall för Myhrer i Madonna

Torsdag 9/1
SKIDSKYTTE:  Svenskorna sköt bort sig i dimman

Fredag 10/1
SKIDSKYTTE:  Norska tabben – här glömmer Bö straffrundan

Lördag 11/1
ALPINT:
Olsson åkte upp sig i andra – dramatik kring pallen
ALPINT: Första världscupsegern för Suter i störtloppet
SKIDSKYTTE: Sverige tvåa i stafetten – Öberg sköt bort segern
LÄNGDSKIDOR: Svahn tog andra segern i sprint
LÄNGDSKIDOR:  Johan Häggström på pallen i världscupen för första gången
SKIDSKYTTE: Låg med i toppen – då körde italienaren in i en skylt

Söndag 12/1
ALPINT: 
Svenskdoldis topp tio i kombinationen
ALPINT: Myhrer långt från pallen trots bra åk i andra
SKIDSKYTTE: Mäkäräinen imponerade på skyttevallen i blåsigt Oberhof
SKIDSKYTTE: Nelin med personbästa när Fourcade vann
LÄNGDSKIDOR: Svenska herrarnas skräll – tog en andraplats: ”Det är helt sinnessjukt”
LÄNGDSKIDOR: Svahn förde Sverige till rafflande stafettseger

Tisdag 14/1
ALPINT:
Swenn-Larssons revansch – tvåa i Flachau

Onsdag 15/1
SKIDSKYTTE:
Öbergs bästa sprint – slutade tvåa: ”Jättenöjd med min tävling”

Torsdag 16/1
SKIDSKYTTE:
Säsongsbästa för Samuelsson i Ruhpolding

Fredag 17/1
ALPINT:
Matthias Mayer skrällvann i Wengen
SKIDSKYTTE:
Sverige lyckades inte resa sig efter jobbig inledning

Lördag 18/1
LÄNGDSKIDOR: Johaug överlägsen i Nove Mesto – Lundgren bästa svenska
ALPINT: Duo delade på segern: ”Underbart”
LÄNGDSKIDOR: Svenska åkarna om vallan: ”Inga bra grejer i dag”
ALPINT: Beat Feuz tredje seger i Wengen
SKIDSKYTTE:
Svenskarna sköt bort sig i skidskyttestafetten: ”Riktigt tungt”
SKICROSS: Sandra Näslund tog ny världscupseger

Söndag 19/1
SKIDSKYTTE:
Svensk superinsats av damerna i Ruhpolding: ”Fantastiskt”
SKIDSKYTTE: Stabil insats av Sebastian Samuelsson
LÄNGDSKIDOR: Johaug helt överlägsen – Andersson bästa svenska
LÄNGDSKIDOR: Burman föll i ny tung svenskdag
ALPINT: Tidigt slut för Myhrer efter jättemiss
ALPINT: Direz skrällde i parallellen – otäck krasch för schweiziska

Torsdag 23/1
SKIDSKYTTE: Thingnes Bo segrade – tung svenskdag och Fabien Claude på pallen – dagen efter pappans skoterolycka

Fredag 24/1
SKIDSKYTTE: Ny pallplats för Hanna Öberg efter kanonlopp
ALPINT: Shiffrin vann störtlopp – för andra gången i karriären
ALPINT: Kjetil Jansrud tog första segern sedan VM
FREESTYLE: Harlaut tvåa i X-games – ingen historisk medalj

Lördag 25/1
SKIDSKYTTE: Stenersens svaga skytte sänkte Sverige i singelmixedstafetten
SKIDSKYTTE: Svenska laget femma i mixedstafetten – utan Hanna Öberg
ALPINT: Mayers dröm i uppfyllelse – vann i Kitzbühel
ALPINT: Italiensk trippen i störtloppet – Curtonis första seger i världscupen
PUCKELPIST: Dominanten Kingsbury vann på hemmaplan
SKICROSS: Näslund tvåa i Idre – Smith vann finalen
LÄNGDSKIDOR: Johaug överlägsen – Ebba Andersson fyra efter spurtstrid
LÄNGDSKIDOR: Kläbo bröt i VM-orten – och Burmans skidor förstörde dagen
FREESTYLE: Harlaut historisk med nytt guld i X-games

Söndag 26/1
SKIDSKYTTE: Fillon Maillet vann masstarten när favoriterna sköt bort sig
SKIDSKYTTE: Öberg vann i VM-genrepet
ALPINT: Yule vann – Myhrer missade andra åket
SKICROSS: Näslund tog revansch – vann i Idre
LÄNGDSKIDOR: Halfvarsson utslagen i kvartsfinalen – men Oskar Svensson femma i finalen
LÄNGDSKIDOR: Linn Svahn femma – Neprjajeva vann före Lampic
SNOWBOARD: Sven Thorgren tog brons i X-games

Tisdag 28/1
ALPINT:
Kristoffer Jakobsen på rätt väg

Lördag 1/2
SKICROSS: Näslund fortsätter rada upp topplaceringar – Edebo med första pallplatsen
STÖRTLOPP: Dressen förste tysk att vinna i Garmisch på 28 år

Söndag 2/2
ALPINT: Mikaela Shiffrin saknades – då vann Federica Brignone
ALPINT: Pinturault vinnare i varmt Garmisch-Partenkirchen

Lördag 8/2
ALPINT:
Rebensburg tog karriärens första vinst i störtlopp
ALPINT: Favoriterna körde ur i Chamonix – Myhrer nia
LÄNGDSKIDOR: Svahns nya succé – vinnare i Falun efter spurtdrama

Söndag 9/2
ALPINT:
Rebensburg och Goggia kraschade i super-G: ”Aj, aj aj”
ALPINT: Jakobsen ut direkt i parallellstorslalomen: ”Gjorde bort mig”
LÄNGDSKIDOR: Dubbelt Norge i herrfinalen – Peterson sist
LÄNGDSKIDOR: Ebba Andersson pressade Johaug i tuff duell
LÄNGDSKIDOR: Frida Karlsson nia i comebacken: ”Lite överladdad”

Torsdag 13/2
ALPINT:
Dressen vann – men bäddat för Feu
SKIDSKYTTE: Katastrofalt skytte sänkte Sverige i mixedstafetten

Fredag 14/2
ALPINT:
Kilde övertog ledningen i världscupen
SKIDSKYTTE: Öberg i tårar efter fiaskot

Lördag 15/2
ALPINT: Hector slutade tia
LÄNGDSKIDOR: Ebba Andersson bästa svenska
SKIDSKYTTE: Loginov vann sprinten
LÄNGDSKIDOR: Tung svenskdag när Norge glänste

Söndag 16/2

ALPINT: Körde ur i solklar ledning
SKIDSKYTTE: Vann på hemmaplan
LÄNGDSKIDOR: Ebba fyra efter spurtdrama
SKIDSKYTTE: Franska fyran knäckte Bö
LÄNGDSKIDOR: Masskrasch i Ski Tour

Tisdag 18/2
SKIDSKYTTE:
”Räcker inte att vara nära”
LÄNGDSKIDOR: Johaug överlägsen i sprinten

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer