Några av stjärnorna som jagar framgångar i vinter.

GUIDE: Så ser du Vinterstudion 2019/2020

Publicerad

I slutet av november drar Vinterstudion igång igen. Vill du börja planera din vinter redan nu? Här nedan finner du information om säsongens tablå.

Sändningarna visas i SVT1 om inget annat anges. Tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras.

V.47 2019

Lördag 23/11
10.00: Vinterstudion
10.15: Alpint, slalom, damer, åk 1
13.15: Alpint, slalom, damer, åk 2
Starttid kommer : Längdskidor, 10/15 km, Gällivare
 

Söndag 24/11
10.00: Vinterstudion
10.15: Alpint, slalom, herrar, åk 1
13.15: Alpint, slalom, herrar, åk 2
Starttid kommer: Längdskidor, sprint, Gällivare

V.48

Fredag 29/11
12.30: Längdskidor, sprint, Ruka

Lördag 30/11
09.30: Vinterstudion
09.45: Längdskidor, 10 km, damer, Ruka
11.30: Längdskidor, 15 km, herrar, Ruka
13.10: Skidskytte, Singelmixedstafett, Östersund
15.00: Skidskytte, Mixedstafett, Östersund

Söndag 1/12
09.45: Vinterstudion
10.10: Längdskidor, 10 km jaktstart, damer, Ruka
11.25: Längdskidor, 15 km jaktstart, herrar, Ruka
12.30: Skidskytte, sprint, herrar, Östersund
15.30: Skidskytte, sprint, damer, Östersund

V.49

Onsdag 4/12
16.20: Skidskytte, distans, herrar, Östersund

Torsdag 5/12
16.20: Skidskytte, distans, damer, Östersund

Fredag 6/12
12.00: Skicross, Val Thorens

Lördag 7/12
10.45: Vinterstudion
11.00: Längdskidor, skiatlon, damer, Lillehammer
11:00: Skicross, Val Thorens (SVT Play)
12.30: Längdskidor, skatlon, herrar, Lillehammer
14:00: Skicross, Val Thorens, eftersändning
17.30: Skidskytte, stafett, herrar, Östersund

Söndag 8/12
10.00: Vinterstudion
10.15: Längdskidor, stafett, damer, Lillehammer
11.45: Längdskidor, stafett, herrar, Lillehammer
15.30: Skidskytte, stafett, damer, Östersund

V.50

Fredag 13/12
11.30: Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen
14.20: Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen

Lördag 14/12
09.00: Vinterstudion
09.30: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 1
10.30: Alpint, super-G, damer, St Moritz
11.00: Skicross, Montafon (SVT Play)
11.30: Skidskytte, stafett, damer, Hochfilzen
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk2
14.00: Längdskidor, sprint, Davos
14.55: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen (SVT2)
16.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Hockfilzen (eftersändning)
17.00: Skicross, Montafon (eftersändning)

Söndag 15/12
09.15: Vinterstudion
09.30: Alpint, slalom, herrar, Val d'Isere, åk1
10.45: Längdsidor, 10 km, Davos
12.00: Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen
12.30: Alpint, slalom, herrar, Val d'Isere
13.30: Alpint, parallell, damer, St Moritz (SVT Play)
14:00: Skidskytte, stafett, herrar, Hochfilzen
14.55: Längdskidor, 15 km, Davos (SVT2)
16.30 Alpint, parallell, damer (eftersändning)

V.51

Tisdag 17/12
10.30: Alpint, slalom, damer, Coutchevel, åk 1
13.30: Alpint, slalom, damer, Courchevel, åk 2
20.15: Skicross, Arosa

Torsdag 19/12
14.15: Skidskytte, sprint, herrar, Annecy

Fredag 20/12
12.00: Alpint, super-G, herrar, Val gardena
14.15: Skidskytte, sprint, damer, Annecy

Lördag 21/12
10.15: Vinterstudion
10.30: Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere
11.45: Alpint, störtlopp, herrar, Val Gardena
13.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Annecy
13.30: Skicross, Innichen (SVT Play)
13.30: Längdskidor, sprint, Planica
15.00: Skidskytte, jaktstart, damer, Annecy (SVT Play)

Söndag 22/12
09.45: Vinterstudion
10.00: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 1
11.00: Alpint, kombination, super-G, damer, Val d'Isere (SVT Play)
11.10: Längdskidor, sprintstafett, Planica
12.10: Skidskytte, masstart, herrar, Annecy
13.00: Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 2
13.30: Skicross, Innichen (SVT Play)
14.00: Alpint, kombination, slalom, damer, Val d'Isere (SVT Play)
14.15: Skidskytte, masstart, damer, Annecy
15.15: Skicross, Innichen (Eftersändning)
16.30: Alpint, kombination, slalom, damer, Val d'Isere (Eftersändning)
18.15: Alpint, parallellstorslalom, herrar, Alta Badia

V.52

Lördag 28/12
10.00: Vinterstudion
10.15: Alpint, storslalom, damer, Lienz, åk 1
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Bormio
12.45: Längdskidor,TdS, 10 km, Lenzerheide
13.30: Alpint, storslalom, damer, Lienz, åk 2
14.15: Längdskidor, TdS, 15 km, Lenzerheide

Söndag 29/12
10.00 Vinterstudion
10.15: Alpint, slalom, damer, Lienz, åk 1
11.15: Alpint, kombination, herrar, Bormio, åk 1
11.35: Längdskidor, TdS, sprint, Lenzerheide
13.15: Alpint, kombination, herrar, Bormio, åk 2

V.1 2020

Tisdag 31/12
12.30: Längdskidor, TdS, 15 km, Toblach
15.00: Längdskidor, TdS, 10 km, Toblach

Onsdag 1/1
11.30: Vinterstudion
11.50: Längdskidor, TdS, 10 km jaktstart, Toblach
13.00: Längdskidor, TdS, 15 km jaktstart, Toblach
14.00: Backhoppning, Garmisch-Partenkirchen

Fredag 3/1
13.15: Längdskidor, TdS, 10 km, Val di Fiemme
15.15: Längdskidor, TdS, 15 km, Val di Fiemme

Lördag 4/1
11.00: Vinterstudion
11.25: Längdskidor, TdS, sprint, Val di Fiemme
13.00: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 1
16.15: Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 2

Söndag 5/1
12.45 Vinterstudion
13.15: Längdskidor, TdS, Final climb, damer, Val di Fiemme
14.15: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 1
15.15: Längdskidor, TdS, Final climb, herrar, Val di Fiemme
17.40: Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 2

V.2

Onsdag 8/1
17.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 1
20.45: Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 2

Torsdag 9/1
14.30: Skidskytte, sprint, damer, Oberhof

Fredag 10/1
14.30: Skidskytte, sprint, herrar, Oberhof

Lördag 11/1
10.15: Vinterstudion
10.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1
11.45: Alpint, störtlopp, damer, Zauchensee (SVT Play)
12.00: Skidskytte, stafett, damer, Oberhof
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2
14.15: Skidskytte, stafett, damer, Oberhof (SVT Play)
14.50: Längdskidor, sprint, Dresden (SVT2)

Söndag 12/1
09.00: Vinterstudion
09.20: Alpint, kombination, störtlopp, damer, Zauchensee
10.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 1
11.45: Alpint, kombination, slalom, damer, Zauchensee
12.45: Skidskytte, masstart, damer, Oberhof
13.30: Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 2
14.30: Skidskytte, masstart, herrar, Oberhof
15.15: Längdskidor, sprintstafett, Dresden

V.3

Tisdag 14/1
18.00: Alpint, slalom, damer, Flachau
20.45: Alpint, slalom, damer, Flachau

Onsdag 15/1
14.30: Skidskytte, sprint, damer, Ruhpolding

Torsdag 16/1
14.30: Skidskytte, sprint, herrar, Ruhpolding

Fredag 17/1
10.30: Alpint, kombination, störtlopp, herrar, Wengen
14.00: Alpint, kobination, slalom, herrar, Wengen
14.30: Skidskytte, stafett, damer, Ruhpolding

Lördag 18/1
09.30 Vinterstudion
09.45: Längdskidor, 10 km, Nove Mesto
11.00: Alpint, storslalom, damer, Sestreiere, åk 1 (SVT Play)
11.15: Längdskidor, 15 km, Nove Mesto
12.30: Alpint, störtlopp, herrar, Wengen
14.15: Alpint, storslalom, damer, Sestriere, åk 2 (SVT Play)
14.15: Skidskytte, stafett, herrar, Ruhpolding
16.00: Alpint, storslalom, damer, Sestriere, åk 2 (eftersändning)
20.00: Skicross, Nakiska

Söndag 19/1
10:00: Vinterstudion
10.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 1
11.10: Längdskidor, 10 km jaktstart, Nove Mesto
11.45: Alpint, parallell, damer, Sestriere (SVT Play)
12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Ruhpolding
13.00: Längdskidor, 15 km jaktstart, Nove Mesto
13.15: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2 (SVT Play)
13.55: Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2
14.30: Skidskytte, jaktstart, herrar, Ruhpolding
15.30: Alpint, parallell, damer, Sestriere (eftersändning)

V.4

Torsdag 23/1
14.15: Skidskytte, distans, herrar, Pokljuka

Fredag 24/1
11.30: Alpint, super-G, herrar, Kitzbühel
14.15: Skidskytte, distans, damer, Pokuljuka

Lördag 25/1
09.30: Vinterstudion
09.45: Alpint, störtlopp, damer, Bansko (SVT Play)
10.00: Längdskidor, skiatlon, herrar, Oberstdorf
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Kitzbühel
12.30: Skicross, Idre (SVT2)
12.30: Längdskidor, skiatlon, damer, Oberstdorf
13.15: Skidskytte, singelmixedstafett, Pokljuka
14.15: Alpint, störtlopp, damer, Bansko (eftersändning)
15.00: Skidskytte, mixedstafett, Pokljuka
16.30: Skicross, Idre (eftersändning)

Söndag 26/1
09.00: Vinterstudion
09.15: Alpint, super-g, damer, Bansko
10.30: Alpint, slalom, herrar, Kitzbühel
12.00: Längdskidor, sprint, Oberstdorf (SVT2)
12.00: Skicross, Idre (SVT Play)
12.15: Skidskytte, jaktstart, damer, Pokljuka
13.00: Längdskidor, sprint, Oberstdorf
13.30: Alpint, herrar, Kitzbühel, åk 2 (SVT Play)
15.00: Skidskytte, jaktstart, herrar, Pokljuka
16.00: Skicross, Idre (eftersändning)

V.5

Tisdag 28/1
17.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 1
20.45: Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 2

Lördag 1/2
09.15: Vinterstudion
09.30: Alpint, störtlopp, damer, Rosa Khutor
11.30: Alpint, störtlopp, herrar, Garmisch-Partenkirchen
12.00: Skicross, Megeve

Söndag 2/2
08.45: Vinterstudion
09.00: Alpint, super-G, damer, Rosa Khutor
10.30: Alpint, storslalom, herrar, Garmisch-Partenkirchen, åk 1
13.30: Alpint, storslalom, herrar, Garmisch-Partenkirchen, åk 2

V.6

Lördag 8/2
09.45: Vinterstudion
10.00: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
11.30: Alpint, störtlopp, damer, Garmisch-Partenkirchen
13.00: Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
14.15: Längdskidor, sprint, Falun
14.15: Skicross, Feldberg (SVT Play)
16.15: Skicross, Feldberg (eftersändning)

Söndag 9/2
09.15: Vinterstudion
09.30: Längdskidor, 30 km, herrar, Falun
11.15: Alpint, super-G, damer, Garmisch-Partenkirchen
13.15: Alpint, parallellslalom, herrar, Chamonix
14.15: Skicross, Feldberg (SVT Play)
14.30: Längdskidor, 15 km, damer, Falun
16.15: Skicross, Feldberg (eftersändning)

V.7

Torsdag 13/2
14.45: Skidskytte, mixstafett, VM i Antholz

Fredag 14/2
14.15: Skidskytte, sprint, damer, VM i Antholz

Lördag 15/2
04.00: Alpint, störtlopp, herrar, Yangqing
09.30: Vinterstudion
10.00: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk1
11.15: Alpint, störtlopp, herrar, Yangqing (eftersändning)
13.00: Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk2 (SVT2)
13.30: Längdskidor, 10 km, damer, Östersund
14.45: Skidskytte, sprint, herrar, VM i Antholz
16.10: Längdskidor, 15, herrar, Östersund

Söndag 16/2
04.00: Alpint, super-G, herrar, Yangqing
10.00: Vinterstudion
10.15: Alpint, slalom, damer, Maribor, åk 1
11.15: Alpint, super-G, herrar, Yangqing (eftersändning)
13.00: Skidskytte, jaktstart, damer, VM i Antholz
13.45: Alpint, slalom, damer, Maribor, åk 2 (SVT2)
14.00: Längdskidor, 10 km, damer, Östersund
15.15: Skidskytte, jaktstart, herrar, VM i Antholz
16.00: Längdskidor, 15 km, herrar, Östersund

V.8

Tisdag 18/2
12.30: Längdskidor, sprint, Åre
14.15: Skidskytte, distans, damer, VM i Antholz

Onsdag 19/2
14.15: Skidskytte, distans, herrar, VM i Antholz

Torsdag 20/2
11.00: Längdskidor, 38 km Meråker-Storlien, damer
13.30: Längdskidor, 38 km Meråker-Storlien, herrar
15.15: Skidskytte, singelmixstafett, VM i Antholz

Lördag 22/2
02.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 1
05.00: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2
08.00: Vinterstudion
08.10: Alpint, storslalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2 (eftersändning)
08.45: Tjejvasan
10.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana (SVT Play)
11.45: Skidskytte, stafett, damer, VM i Antholz
13.00: Längdskidor, sprint, Trondheim
14.45: Skidskytte, stafett, herrar, VM i Antholz
16.30: Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana

Söndag 23/2
02.00: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 1
05:00: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2
08:00: Vinterstudion
08.15: Alpint, slalom, herrar, Yuzawa Naeba, åk 2 (sammandrag)
09.00: Skicross, Sunny Valley
10.30: Alpint, störtlopp kombination, damer, Crans Montana
11.15: Längdskidor, 30 km jaktstart, herrar, Trondheim
12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, VM i Antholz
13.30: Alpint, slalom kombination, damer, Crans Montana
14.25: Längdskidor, 15 km jaktstart, damer, Trondheim
15.20: Skidskytte, jaktstart, herrar, VM i Antholz

V.9

Lördag 29/2
06.00: Skicross, Secret Garden
09.00: Vinterstudion
09.15: Skicross, Secret Garden
10.30: Alpint, super-G, damer, La Thuile
11.00: Längdskidor, 10 km, damer, Lahti
12.30: Alpint, super-G, herrar, Hinterstoder (SVT Play)
12.45: Längdskidor, 15 km, herrar, Lahti
14.15: Alpint, super-G, herrar, Hinterstoder (eftersändning)

Söndag 1/3
07.30: Vinterstudion
08.00: Vasaloppet
10.00: Alpint, slalom kombination, herrar, Hinterstoder
11.00: Längdskidor, stafett, damer, Lahti (SVT2)
11.00: Alpint, super-G kombination, damer, La Thuile (SVT Play)
12.30: Längdskidor, stafett, herrar, Lahti (SVT2)
12.30: Alpint, super-G kombination, herrar, Hinterstoder (SVT Play)
14.00: Alpint, slalom kombination, damer, La Thuile
15.00: Längdskidor, stafett, damer, Lahti (eftersändning)
16.00: Vasaloppet
17.00: Alpint, super-G kombination, herrar, Hinterstoder (eftersändning)

V.10

Onsdag 4/3
15.30: Längdskidor, sprint, Drammen

Torsdag 5/3
17.35: Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto

Fredag 6/3
17.30: Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto

Lördag 7/3
09.15: Vinterstudion
09.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk1
11.00: Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell
12.00: Längdskidor, 30 km, damer, Oslo
12.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk2 (SVT Play)
14.00: Skidskytte, stafett, damer, Nove Mesto
15.30: Alpint, storslalom, damer, Ofterschwang, åk2 (eftersändning)
17.00: Skidskytte, stafett, herrar, Nove Mesto

Söndag 8/3
09.15: Vinterstudion
09.30: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 1
10.30: Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell
11.30: Längdskidor, 50 km masstart, herrar, Oslo (SVT2)
11.45: Skidskytte, masstart, damer, Nove Mesto
12.30: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 2 (SVT2)
13.45: Skidskytte, masstart, herrar, Nove Mesto
15.00: Alpint, slalom, damer, Ofterschwang, åk 2 (eftersändning)
 

V.11

Torsdag 12/3
16.30: Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti
17.30: Alpint, parallellslalom, damer, Åre

Fredag 13/3
14.00: Alpint, storslalom, damer, Åre, åk 1
16.30: Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti
17.00: Alpint, storslalom, damer, åk 2

Lördag 14/3
09.00: Vinterstudion
09.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
12.30: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (SVT Play)
12.45: Skidskytte, jaktstart, herrar, Kontiolahti
13.30: Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
14.30: Skicross, Veysonnaz (SVT Play)
14.30: Puckelpist, Idre (SVT Play)
14.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Kontiolahti
15.45: Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (eftersändning)
17.30: Puckelpist, Idre (eftersändning)
18.20: Längdskidor, sprint, Quebec

Söndag 15/3
09.15:  Vinterstudion
09.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
12.15: Skidskytte, singelmixstafett, Kontiolahti
12.30: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (SVT2)
13.15: Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2 (eftersändning)
14.15: Skidskytte, mixstafett, Kontiolahti
14.30: Puckelpist, Idre (SVT Play)
15.45: Puckelpist, Idre (eftersändning)
18.15: Längdskidor, sprint, Quebec

V.12

Tisdag 17/3
22.30: Längdskidor, sprint, Minneapolis

Onsdag 18/3
09.30: Alpint, störtlopp, herrar, Cortina
11.00: Alpint, störtlopp, damer, Cortina

Torsdag 19/3
10.00: Alpint, super-G, damer, Cortina
11.00: Alpint, super-G, herrar, Cortina

Fredag 20/3
12.00: Alpint, lagtävling, Cortina
13.15: Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen
16.45: Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen
18.10: Längdskidor, 10 km masstart, damer, Canmore
19.15: Längdskidor, 15 km masstart, herrar, Canmore

Lördag 21/3
08.30: Vinterstudion
09.00: Alpint, storslalom, herrar, Cortina, åk 1
10.00: Alpint, slalom, damer, Cortina, åk 1
12.15: Alpint, storslalom, herrar, Cortina, åk 2
12.45: Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen
13.15: Alpint, slalom, damer, Cortina, åk 2 (SVT Play)
14.30: Skidskytte, jaktstart, herrar, Holmenkollen
17.30: Längdskidor, 10 km jaktstart, damer, Canmore
18.45: Längdskidor, 15 km jaktstart, herrar, Canmore

Söndag 22/3
08.30: Vinterstudion
09.00: Alpint, storslalom, damer, Cortina, åk 1
10.00: Alpint, slalom, herrar, Cortina, åk 1
12.15: Alpint, storslalom, damer, Cortina, åk 2
13.15: Alpint, slalom, herrar, Cortina, åk 1
14.00: Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen
15.45: Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen
16.45: Längdskidor, mixstafett, Canmore
 

Sändningarna visas i SVT1 om inget annat anges. Tider och kanaler är preliminära och kan komma att ändras.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer